Ce-am avut şi ce-am pierdut - micile bucurii din comunism. De la Nicolae Manolescu şi Ana Blandiana, la Dan Bittman şi Leonard Doroftei

Bucuria simplă, timpul pentru prieteni şi pentru o carte, liniştea şi chiar ... libertatea - acestea sunt lucrurile pe care personalităţile intervievate de gândul spun că le-au pierdut după decembrie 89.

Nicolae Manolescu (Imagine: Bogdan Stamatin/Mediafax Foto)

Criticul literar Nicolae Manolescu spune că, în ultimii 21 de ani, nu am învăţat să ne bucurăm de libertate. "Am continuat şi continuăm să confundăm libertatea, care presupune responsabilitate, cu libertăţile, care nu presupun decât capricii, interese personale, fiţe", a declarat el pentru gândul. Nicolae Manolescu nu uită cum reuşeau oamenii să-şi găsească motive de bucurie chiar şi în vremea dictaturii. "Nu pot să spun că după 1989 am pierdut această capacitate naturală, dar pot să spun că am început să ne bucurăm, din păcate, de lucruri care ar trebui să ne amărască, am început să ne batem pentru chestiuni derizorii".

Citeşte mai multe despre ce au pierdut personalităţile după decembrie 1989 pe www.gandul.info.



comentează şi tu Momentan sunt 0 comentarii
Taguri:
decembrie 1989 ,
revoluţie ,
personalităţi
COMENTARII

Nu exista comentarii

COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMǍ Nu existǎ articole similare
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa