- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Copiii din sectorul 1 pot sta la grădiniţă în week-end
Primarul sectorului 1, Andrei Chiliman, a participat, luni, la deschiderea anului şcolar la Şcoala de Muzică şi Arte Plastice şi la Grădiniţa nr. 206, acolo unde a vorbit despre proiectul "grădiniţa de week-end".
Edilul sectorului 1 a precizat că, prin acest proiect, copiii pot rămâne la grădiniţă, la sfârşitul săptămânii, fiind supravegheaţi de personal, programul fiind de sâmbătă de la ora 8.00, până duminică la ora 18.00.
"Vrem să extindem acest proiect la nivelul mai multor unităţi de învăţământ din sectorul 1 pentru a venit în sprijinul părinţilor care nu au posibilitatea să-şi supravegheze copiii în timpul week-end-ului. Am oferit acest program extraşcolar prin care copiii să-şi desfăşoare activitatea şi timpul liber în incinta grădiniţei", a spus Andrei Chiliman.
Potrivit primarului sectorului 1, toate unităţile de învăţământ aflate în administrarea primăriei de sector i-au primit pe copii în săli de clasă "reabilitate şi modernizate".
"Am finalizat programul de investiţii şi reparaţii la toate unităţile de învăţământ pe care le administrăm", a mai spus Andrei Chiliman.
În această vară, administraţia locală de sector a realizat lucrări de reparaţii curente şi modernizări la aproape o sută de unităţi de învăţământ din administrarea sa, banii alocaţi pentru lucrările de reamenajare fiind de peste 140 de milioane de lei.
-
SITUAŢIE DE URGENŢĂ ÎN VRANCEA: Zeci de mii de oameni, izolaţi din cauza zăpezii - FOTO
Social astăzi, 20:32
Preşedintele CJ Vrancea, Marian Oprişan, a declarat, vineri seară, că a fost instituită situaţie de urgenţă în judeţ, în condiţiile în care zeci de mii de persoane sunt izolate din cauza zăpezii, Oprişan cerând în mai multe rânduri instituirea stării de alertă pentru declararea situaţiei de urgenţă. citeşte tot
-
Ponta: Dacă se decretează stare de urgenţă în zonele afectate, propun PSD să susţină decizia în Parlament
Politic astăzi, 20:10
Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, vineri, că cere şefului statului decretarea stării de urgenţă în zonele afectate de ninsori, menţionând că dacă acest lucru se va întâmpla, va propune, luni, în USL, precum şi parlamentarilor formaţiunii sale, să voteze, în Parlament decizia preşedintelui. citeşte tot





Nu exista comentarii