- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
De ce a fost Fiscul, de 8 martie, marele florar al ţării?
De Ziua Femeii Fiscul a fost cel mai mare florar din Bucureşti. Inspectorii ANAF au efectuat cu trei zile înainte de 8 martie un raid de proporţii printre florarii din Piaţa Coşbuc din Capitală. În urma primului raid de acest fel din 2010 au fost confiscate peste 50.000 de fire de flori de la vânzători prinşi fără documente de provenienţă şi fără case de marcat. Florile au fost ulterior valorificate în regim de urgenţă, arată "Gândul".
"Comerţul cu flori este unul dintre domeniile sensibile din punct de vedere al evaziunii fiscale, fiind obiectiv distinct în cadrul monitorizării de către Garda Financiară a achiziţiilor intracomunitare. Fiind bunuri perisabile, florile confiscate au fost valorificate în regim de urgenţă conform art. 161 si art. 159, alin. 4 din Codul de Procedura Fiscală", au declarat pentru Gândul oficiali ANAF. Ei au precizat, de asemenea, că a fost vorba mai ales despre trandafiri, orhidee, narcise şi crini, adăugând, râzând, că se poate spune că timp de o zi Fiscul s-a transformat într-o adevărată florărie.
Citeşte mai multe despre florile confiscate de Garda Financiară pe
www.gandul.info.
-
SITUAŢIE DE URGENŢĂ ÎN VRANCEA: Zeci de mii de oameni, izolaţi din cauza zăpezii - FOTO
Social astăzi, 20:32
Preşedintele CJ Vrancea, Marian Oprişan, a declarat, vineri seară, că a fost instituită situaţie de urgenţă în judeţ, în condiţiile în care zeci de mii de persoane sunt izolate din cauza zăpezii, Oprişan cerând în mai multe rânduri instituirea stării de alertă pentru declararea situaţiei de urgenţă. citeşte tot
-
Ponta: Dacă se decretează stare de urgenţă în zonele afectate, propun PSD să susţină decizia în Parlament
Politic astăzi, 20:10
Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, vineri, că cere şefului statului decretarea stării de urgenţă în zonele afectate de ninsori, menţionând că dacă acest lucru se va întâmpla, va propune, luni, în USL, precum şi parlamentarilor formaţiunii sale, să voteze, în Parlament decizia preşedintelui. citeşte tot





Nu exista comentarii