- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Dolj: 12 localităţi au rămas fără energie electrică din cauza vântului puternic
Un număr de 12 localităţi din judeţul Dolj au rămas, marţi seară, fără energie electrică, după ce mai multe posturi de transformare şi stâlpi de înaltă tensiune au fost afectaţi de vântul puternic.
Dolj: 12 localităţi au rămas fără energie electrică din cauza vântului puternic (Imagine: Arhiva Mediafax Foto)
Potrivit Angelicăi Barbu, de la Biroul de presă al CEZ Distribuţie, la ora 19.00, un număr de 27 de localităţi doljene rămăseseră în beznă, din cauza vântului puternic, ce a afectat liniile de înaltă tensiune şi posturile de transformare.
"La această oră avem 13 linii de înaltă tensiune afectate total şi două parţial şi 225 de posturi de transformare, afectate în urma condiţiilor meteo nefavorabile, vântul puternic coroborat cu ploaia de azi dimineaţă (marţi - n. r.)", a declarat pentru corespondentul MEDIAFAX Angelica Barbu.
Opt echipe de intervenţie ale CEZ Distribuţie au lucrat pentru remedierea problemelor şi realimentarea cu energie electrică a celor 27 de localităţi.
"Echipele au reuşit să refacă nouă dintre liniile afectate total, iar din cele 225 de posturi de transformare nealimentate au mai rămas doar 73. La ora asta (20.15 - n. r.) fără energie electrică mai sunt doar 12 localităţi", a mai spus Angelica Barbu.
Conform sursei citate, probleme de alimentare cu energie electrică au fost semnalate şi în Craiova.
"Este vorba de zona de ieşire din Craiova spre localitatea Podari şi de o zonă de case de pe Calea Bucureşti. Nu aş putea să precizez câţi beneficiari sunt afectaţi", a declarat Angelica Barbu.
-
Guvernul grec aprobă planul de austeritate cerut de UE şi FMI
Externe astăzi, 01:35
Guvernul de coaliţie din Grecia a aprobat în noaptea de vineri spre sâmbătă planul de austeritate cerut de Uniunea Europeană (UE) şi Fondul Monetar Internaţional (FMI) în vederea deblocării unui nou ajutor care să permită Atenei să evite un default în martie, anunţă agenţia ANA, transmite AFP. citeşte tot
-
Berca: Utilizarea sumelor pentru calamităţi se face prin atribuire directă. Decizia e a comitetului judeţean
Social ieri, 21:50
Utilizarea sumelor alocate de Guvern pentru eliminarea efectelor generate de calamităţi este realizată fără licitaţie, prin atribuire directă conform legii, iar decizia este luată în comitetul judeţean pentru situaţii de urgenţă, a declarat, pentru MEDIAFAX, ministrul Internelor, Gabriel Berca. citeşte tot





Nu exista comentarii