- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Două confederaţii s-au retras de la discuţii, nemulţumite de atitudinea lui Boc
Două confederaţii s-au retras de la discuţiile de vineri cu premierul Emil Boc, nemulţumite de atitudinea acestuia, care "a bătut cu pumnul în masă" şi le-a replicat "dacă nu vă convine vedeţi-vă de drum" atunci când sindicaliştii au fost nemulţumiţi de reprezentativitatea altor colegi la discuţii.
Două confederaţii s-au retras de la discuţii, nemulţumite de atitudinea lui Boc (Imagine: Bogdan Stamatin/Mediafax Foto)
La câteva minute după începerea discuţiilor de la Ministerul Muncii, liderii CNSRL- FRăţia şi ai CSDR au anunţat că refuză să participe la întâlnire.
"Am crezut că participăm la negocieri normale. A fost permisă prezenţa reprezentanţilor unor confederaţii care nu aveau legătură cu discuţiile. Premierul ne-a ameninţat, a bătut de mai multe ori cu pumnul în masă, ne-a spus că el este organizatorul, el face regulile şi dacă nu ne convine putem să plecăm. Ne-a spus: «Terminaţi cu prostiile astea!»", a arătat liderul CNSLR Marius Petcu, explicând, astfel, motivul retragerii de la discuţiile de vineri.
Potrivit lui Petcu, confederaaţia pe care o conduce "nu primeşte niciun pumn în gură de la niciun Guvern".
Liderul sindical a arătat că problema de fond este tipul reacţiei pe care a avut-o premierul Emil Boc, nu reprezentativitatea pe care au avut-o celelalte confederaţii.
"Premierul a avut acest tip de reacţie pentru că nu are răspuns la niciuna din probleme noastre. Oricum, noi vroiam să ieşim de la întâlnire dacă nu era luată în calcul problema salariului minim sau Pactul pentru ocupare", a spus Petcu.
Acesta a susţinut că este prima oară când Emil Boc reacţioneaă astfel în prezenţa altor miniştri.
"Dacă această formulă de dialog social este promovată acum de premierul Emil Boc, eu voi refuza să mai particip la orice negociere cu acesta dacă nu-şi revizuieşte atitudinea", şiă-a exprimat nemulţumirea Marius Petcu.
La rândul său, liderul CSDR, Iacob Baciu, a spus că organizaţia pe care o conduce a primit, joi, un document în care i s-a solicitat să desemneze doi reprezentanţi pentru discuţii.
"Ne-am prezentat cu doi oameni, am respectat regula jocului. Am ajuns în sală şi am constatat că erau ramuri de activitate care nu au nimic în comun cu discuţiile de azi", a susţinut Iacob Baciu.
Premierul Emil Boc şi liderii confederaţiilor sindicale s-au întâlnit, vineri, la Ministerul Muncii, pentru a discuta despre majorarea salariului minim, legea salarizării şi legea pensiilor.
-
Ungureanu vrea să înfiinţeze o asociaţie care s-ar putea numi Iniţiativa Civică de Centru-Dreapta
Politic ieri, 23:24
Fostul premier Mihai Răzvan Ungureanu a declarat, luni, la B1 Tv, că se gândeşte să constituie o asociaţie, care s-ar putea numi Iniţiativa Civică de Centru-Dreapta, el opinând totodată că este nevoie de o regrupare a dreptei în jurul câtorva principii pe care le poate exprima şi o platformă comună. citeşte tot
-
Ungureanu: Ceea ce s-a întâmplat în sala de plen pe seama migraţiei controlate, un puci parlamentar
Politic ieri, 22:15
Fostul premier Mihai Răzvan Ungureanu a declarat, luni, că ceea ce s-a întâmplat în Parlament la votul moţiunii, în urma căruia a căzut guvernul său, reprezintă "un puci parlamentar" şi a spus că le promite celor care au trecut dintr-o parte în alta că o să se uite cu mare atenţie la motivele lor. citeşte tot





Ceea ce se stie e doar ceea ce mass-media prezinta, dar ce parere aveti de un salar de bugetar fost tehnician - fost pt. ca actualmente redenumit REFERENT in ultima treapta posibila I A cu un salariu de 865 lei - si la 2 ani distanta de pensie ? Si la aceeasi incadrare un functionar public are cu cca. 300 lei mai mult. Poate imi spune vreunul din cei comentatori inteligenti unde e dreptatea ?
Bine ca va legati de sindicate, dar lasati parlamentarii si cei veniturile astronomice in pace ! Sa nu cumva sa vedeti asta - FELICITARILE MELE PENTRU INTELIGENTA DE CARE DATI DOVADA ! In primul rand ar trebui sa vedeti ca fara respect nu se poate, iar a da cu pumnul in masa nu inseamna respect, oricum ai vrea sa interpretezi lucrurile.
Numai guvernul PNL condus de Prim Ministru Tariceanu a avut grija de pensionari si a restabilit o corelatie onesta cu celalalte categorii socio-profesionale. PD-L a fost contra majorararii pensiilor iar Presedintele a refuzat promulgarea Legii de majorare a pensiilor. Actualilor guvernanti le stau pensiile ca un os in git:nu-l pot inghitii dar nici nu-l pot scuipa ca-si dau seama ca ar insemna o sinucidere politica.O sa fie deosebit de interesant de urmarit desbaterile in Parlament