- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Gribenco, dus în arestul Poliţiei Judeţene Braşov (Video)
Serghei Gribenco, unul dintre suspecţii în cazul atacului armat de la o casă de schimb valutar din Braşov, prins de poliţişti marţi după-amiază, la Ploieşti, a ajuns la Braşov, miercuri dimineaţă, şi a fost dus în arestul Inspectoratului Judeţean de Poliţie (IJP).
Serghei Gribenco a ajuns la Braşov în jurul orei 5.00 şi a fost dus în arestul Poliţiei, urmând să fie audiat de procurori în cazul atacului armat de la casa de schimb valutar de pe bulevardul 15 Noiembrie.
"A fost adus la IJP astăzi la ora 4.55. Nu ştim când va fi audiat, procurorii urmează să decidă acest lucru, dar cel mai probabil în cursul acestei săptămâni", a declarat, miercuri, Ramona Diaconu, purtătorul de cuvânt al Parchetului Curţii de Apel Braşov.
Serghei Gribenco a fost prins, marţi, într-un imobil din cartierul de vest al municipiului Ploieşti, în momentul capturării el fiind singur în locuinţă. Potrivit şefului Poliţiei Judeţene Prahova, comisarul şef Iulian Bach, Gribenco nu a opus rezistenţă în momentul în care a fost prins de forţele de intervenţie.
Ministrul de Interne, Dan Nica, a declarat, după prinderea lui Gribenco, că acesta este "un personaj extrem de periculos", că este specializat în crimă organizată şi are un mod de operare profesionist, conspirat, precum şi o pregătire contrainformativă.
Serghei Gribenco era dat în urmărire din 2005 pentru să se sustrăgea executării unei pedepse de patru ani şi şase luni de închisoare pentru furt şi înşelăciune, cu un prejudiciu de 230 de milioane de lei.
Gribenco are 36 de ani, cetăţenie română şi moldoveană, el fiind condamnat în decembrie 2004 de Curtea de Apel Cluj la închisoare pentru fraudarea societăţilor Wolf Oil Corporation, Silcotub, Argeşana, Gama şi Daniele Trading Com, prejudiciul produs fiind stabilit la 230 de milioane de lei. Acesta apare cu ultimul domiciliu în Cluj-Napoca.
Citeşte şi:
Gribenco a fost prins la Ploieşti
Percheziţii la locuinţa lui Gorbunov, unde se presupune că a stat şi Gribenco
Gorbunov rămâne principalul suspect
60 de persoane, audiate în cazul asasinatului de la Braşov
Braşov: Doi morţi şi un rănit, în urma unui atac armat la o casă de schimb
-
SITUAŢIE DE URGENŢĂ ÎN VRANCEA: Zeci de mii de oameni, izolaţi din cauza zăpezii - FOTO
Social astăzi, 20:32
Preşedintele CJ Vrancea, Marian Oprişan, a declarat, vineri seară, că a fost instituită situaţie de urgenţă în judeţ, în condiţiile în care zeci de mii de persoane sunt izolate din cauza zăpezii, Oprişan cerând în mai multe rânduri instituirea stării de alertă pentru declararea situaţiei de urgenţă. citeşte tot
-
Ponta: Dacă se decretează stare de urgenţă în zonele afectate, propun PSD să susţină decizia în Parlament
Politic astăzi, 20:10
Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, vineri, că cere şefului statului decretarea stării de urgenţă în zonele afectate de ninsori, menţionând că dacă acest lucru se va întâmpla, va propune, luni, în USL, precum şi parlamentarilor formaţiunii sale, să voteze, în Parlament decizia preşedintelui. citeşte tot





.,, avind un mod de operare profesionist, conspirat si avind pregatire contrainformativa, a declarat ministrul de interne, dan nica" trei intrebari : 1.unde a facut scolarizarea pentru ,,pregatirea contrainformativa" si 2. daca a fost condamnat cum este posibil sa se sustraga la executarea pedepsei si sa umble liber 3.cum de a devenit suspect ca mod de operare, a mai omorit pe cineva ca sa jefuiasca ; am inteles din articol ca a fost condamnat pentru inselaciune
toti moldovenii astia is cicuitorii politiei de aceea nu au fost "prinsi", pana acum.
oricum isi vor termina pedeapsa si gat ies din parnaie.
e vina lor ca sunt rusofoni?!...e vina tatalui lui mihaita rege, acum conte de savarsin si duce de peles...taxu a facut praf romania dodoloata, am dat teritorii fara ca un foc de arma sa fie tras...daca si politia ar opera profesionist, am fi intr-o tara normala....dar deh.