Guvernul a redus 25% din posturile structurilor de tineret şi sport ale Ministerului Educaţiei

Guvernul a decis numărul total de posturi din structurile de tineret şi sport ale Ministerului Educaţiei să fie redus cu 25%, de la 4.765 la 1.239 funcţii în organigrame, prin fuziunea direcţiilor judeţene pentru sport şi tineret, precum şi restructurarea Autorităţii Naţionale pentru Sport (ANS).

Guvernul a redus 25% din posturile structurilor de tineret şi sport ale Ministerului Educaţiei (Imagine: Catalina Filip/Mediafax Foto)

Economiile rezultate sunt estimate la 9 milioane lei, pentru acest an, şi 27,5 milioane lei pe parcursul unui întreg an.

Guvernul a decis recent, prin ordonanţă de urgenţă, înfiinţarea direcţiilor judeţene pentru sport şi tineret, respectiv a Direcţiei pentru Sport şi Tineret a municipiului Bucureşti, ca urmare a comasării prin fuziune a direcţiilor pentru tineret şi a celor pentru sport, operaţiune care conduce la disponibilizări de personal.



comentează şi tu Momentan sunt 2 comentarii
Taguri:
MINISTER ,
RESTRUCTURARE ,
COMENTARII
  • vasile 28 iul 2010

    Reducere 25% din 4765 inseamna ca raman 1239 ???? Cam grea aritmetica pentru pseudo-ziaristii din zilele noastre !!!! La scoala, panaramelor!!!!!

  • Daan 28 iul 2010

    a redus pe naiba. a mutat dintr-un loc in altul

  • vezi toate comentariile
COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa