- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Guvernul s-a angajat să concedieze încă 74.000 de bugetari în 2010 şi minim 15.000 în 2011
Guevrnul s-a angajat în negocierile cu FMI să concedieze 74.000 de bugetari până la finele acestui an, după ce a disponibilizat deja 27.000 de salariaţi, şi să renunţe la minim 15.000 de angajaţi din sectorul public în 2011, potrivit scrisorii de intenţie la acordul stand-by, obţinută de MEDIAFAX.
"În pofida condiţiilor economice nefavorabile, am atins per total ţinta de deficit bugetar stabilită pentru jumătatea acestui an, în principal datorită controlului strict al cheltuielilor şi reducerii personalului cu circa 27.000. Eforturile noastre de ajustare fiscală din restul anului 2010 vor fi susţinute de pachetul de ajustări adoptat recent (reprezentând 4,6% din PIB pe baze anuale)", se arată în scrisoarea suplimentară de intenţie la acordul stand-by semnat de România cu FMI.
Pachetul de ajustări cuprinde majorarea TVA cu 5 puncte procentuale, la 24%, reducerea cu 25% a salariilor bugetarilor şi cu 15% a majorităţii beneficiilor sociale, precum şi continuarea disponibilizărilor, prin concedierea a 74.000 de angajaţi.
"Anticipăm că perspectivele slabe privind creşterea economică vor genera o scădere a veniturilor comparativ cu programul stabilit şi am luat măsuri suplimentare pentru a preveni majorarea deficitului. (...) Prin urmare sunt în curs de atingere a ţintei de deficit bugetar de 6,8% din PIB stabilită pentru 2010. Ratificarea de către Parlament a majorării TVA va reprezenta o acţiune prealabilă pentru încheierea revizuirii acordului", se mai spune în scrisoare.
Guvernul arată că este angajat să reducă deficitul bugetar la 4,4% din PIB anul viitor şi că impactul măsurilor adoptate în 2010, precum şi restricţionarea cheltuielilor vor fi suficiente pentru asigurarea atingerii ţintei.
"Cu condiţia să existe noi concedieri (a cel puţin 15.000 bugetari până la finele anului 2011), măsurile vor lăsa loc pentru a acorda o majorare modestă a salariilor din sectorul public pe parcursul anului viitor, în condiţiile îndeplinirii angajamentului de reducere a cheltuielilor cu personalul sub 39 miliarde de lei (incluzând toate formele de compensaţii)", se menţionează în document.
-
Mihnea Constantinescu revine la Palatul Victoria, ca şi consilier al lui Ponta
Politic astăzi, 21:54
Diplomatul Mihnea Constantinescu, fost director de cabinet al premierilor Adrian Năstase (PSD) şi Călin Popescu Tăriceanu (PNL), a fost numit de premierul Victor Ponta în postul de consilier de stat. citeşte tot
-
România câstigă la Cannes 2012 - Gândul LIVE
Cultură-Media astăzi, 19:45
Cristian Mungiu şi-a adjudecat duminică premiul pentru scenariu, pentru pelicula "După dealuri", cu care a fost prezent în acest an în competiţia oficială a Festivalului de Film de la Cannes. Filmul a fost distins şi cu premiul pentru interpretare feminină, decernat actriţelor Cosmina Stratan şi Cristina Flutur. citeşte tot





Ce se rezolva cu concedierea? daca oamenii nu mai au loc de munca, din ce traiesc? cu ce isi platesc intretinerea, mancarea si restul? de ce nu se taie din salariile parlamentarilor, de ce nu se iau bani de la firmele smecherilor care ne-au furat atata si care ne conduc? ca doar ei au adus tara in halul asta. niciodata nu a fost asa de rau ca pana acum. si oricum firmele sunt facute tot din banii nostri. basescu, boc, pdl...au adus tara la sapa de lemn!
Pîna acum nu am auzit de vreun presedinte de stat care sa îsi invite cetatenii sa plece. Ce interese exista atunci? Traiesc de 4 ani în Viena si astia sînt din ce în ce mai interesati sa aiba vînzare, sa îsi protejeze piata, posturile etc. Astept pareri (nu bascalie) de la dvs. Astia distrug economia,taie posturi si scad salarii.Evident, e o invitatie voalata la imigrare. De ce? Doctorii pleaca, profesorii altii -si ei.Atunci ma voi întoarce înapoi sa ma opun ,,politicii"de distrugere.
O singura restructurare mai poate da rezultate:la pushkarie cu tot guvernul pdl-ist, ,,de la vladica pana la opinca'',in frunte cu sceleratul national Basescu.Numai dupa ce Caracatita Portocalie va fi distrusa,se mai poate face ceva in Romania.