Prezenţa lui Becali în instanţă, condiţie impusă prin controlul judiciar

Dosarul privind ridicarea tuturor interdicţiilor impuse lui Gigi Becali a fost amânat, joi, pentru 14 iulie, întrucât finanţatorul FC Steaua este plecat la Monte Carlo, judecătorul arătând însă că prezentarea la instanţă este o obligaţie impusă prin cotrolul judiciar.

Prezenţa lui Becali în instanţă, condiţie impusă prin controlul judiciar (Imagine: Mediafax Foto)

Aceasta este cea de-a doua amânare în procesul în care Gigi Becali cere ridicarea tuturor obligaţiilor impuse la eliberarea sub control judiciar. Astfel, printre alte obligaţii, Becali trebuie să se prezinte ori de câte ori este citat la instanţă sau la Parchet, să nu se apropie de părţile vătămate din dosar, de martori sau de cei "alături de care a comis fapta" sau să nu poarte armă.

Instanţa a arătat, joi, că prezenţa lui Becali este obligatorie pentru judecarea acestui dosar şi a fixat termen pentru 14 iulie.

Avocatul lui Becali a susţinut că o să-i spună acestuia să facă o cerere notarială prin care să-şi însuşească cererea de ridicare a interdicţiilor, dar instanţa a atras atenţia că l-a citat şi că acesta trebuie să se prezinte, fiind o condiţie impusă prin controlul judiciar.

Luni, avocaţii lui Gigi Becali au cerut amânarea discutării cererii de ridicare a controlului judiciar, în timp ce solicitarea legată de părăsirea localităţii a rămas fără obiect. Avocatul Mariana Ştefan a cerut un termen pentru a putea depune la dosar şi motivarea Tribunalului Bucureşti prin care s-a decis că Becali poate părăsi ţara.

Becali a câştigat un mandat de europarlamentar la alegerile din 7 iunie.

În perioada 14 - 16 iulie, europarlamentarii trebuie să participe la ceremonile de învestire, dar un reprezentant al PE declara, anterior, pentru MEDIAFAX, că neparticiparea la învestire nu produce efecte juridice.



comentează şi tu Momentan sunt 1 comentarii
Taguri:
BECALI ,
PROCES ,
control judiciar ,
instanţă ,
prezenţă
COMENTARII
COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMǍ Nu existǎ articole similare
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa