Răzvan Martin, director în cadrul AMP, pus liber de poliţişti

Coordonatorul de programe al Agenţiei de Monitorizare a Presei, Răzvan Martin, a ieşit, miercuri seara, din Secţia 10 de Poliţie, însă aşteaptă soluţiile poliţiştiilor în ceea ce îi priveşte pe manifestanţii anti-NATO cu care se afla în momentul în care a fost ridicat.

Răzvan Martin, director în cadrul Agenţiei de Monitorizare a Presei, pus liber de poliţişti (Imagine: Mediafax Foto)

"Voi sta aici până vor ieşi cei cinci colegi cu care am fost adus", a spus Martin, după ce a ieşit de la Secţia 10 Poliţie.

Când a fost flancat de poliţişti, Martin intenţiona să ajungă la Secţia 11 pentru a oferi asistenţă celor ridicaţi de pe platforma Fabrica Timpuri Noi şi pentru a fi alături de colega sa, Liana Ganea, care se afla deja la secţie.

"Atunci când i-am întrebat cum putem ajunge, dânşii ne-au spus că: «Vă conducem noi», după care s-au urcat în maşină - unul dintre dânşii la volan, în locul şoferului - şi au demarat. Pe drum, ne-au spus că ne îndreptăm de fapt către Secţia 10 şi că nu putem opri pentru a coborî. Înţeleg că sunt, alături de ei, reţinut", a declarat, Răzvan Martin.

Printre persoanele cu care se afla Martin era şi proprietarul dubiţei cu care s-au transportat vopsele care a vrut să pătrundă pe platforma Timpuri Noi şi nu a fost lăsat de paznic, în ciuda contractului de închiriere a unei hale pe care manifestanţii l-au încheiat.

Şeful Poliţiei Capitalei, chestorul Marian Tutilescu, a declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX, că directorul de programe din cadrul Agenţiei de Monitorizare a Presei, Răzvan Martin, nu este reţinut.

Chestorul Tutilescu a susţinut că Răzvan Martin, împreună cu alte cinci persoane, care au fost văzute în zona Timpuri Noi, a fost condus la Secţia 10, pentru verificări.

Totodată, şeful Poliţiei Capitalei a spus că toate persoanele din zona respectivă au fost luate şi duse la secţii pentru verificări, iar în cazul lui Răzvan Martin nu se putea aplica o procedură diferită.

Potrivit unui program al manifestanţilor pacifişti, miercuri, la ora 19.00, Răzvan Martin trebuia să susţină o dezbatere pe tema libertăţii de exprimare, ca reprezentant al Agenţie de Monitorizare a Presei.

comenteazǎ şi tu Momentan sunt 8 comentarii
Taguri:
MARTIN ,
MANIFESTANŢI ,
POLIŢIE ,
AMP ,
liana ganea ,
secţia 10 ,
secţia 11 ,
poliţie ,
reporteri
  • rss
COMENTARII
  • razvan.pevarf.org 3 apr 2008

    al@mack , conform propriului mod de gandire ar trebui bagat la inchisoare pentru ca indrazneste sa injure partidul aflat la guvernare si il acuza de incercare de anarhie. sa-ti amintesc, al@mack, ca ministru de interne (adica 'tzianu sef) este de la pnl?

  • martin_goe 2 apr 2008

    ps.
    numele-i pe bune dar n-am nici o legatura de rudenie cu subiectul (din pacate)

  • martin_goe 2 apr 2008

    pai se putea sa nu se faca politzia si jandarmeria de *** , ce draq au facut au tras cu tunu sa prinda mushte.
    tampitzi au fost si aia de la timpuri noi pt.k nu cred k era stipulat in contractul de inchiriere k nu se vor introduce subst. combustibile.
    mai al@mac frate tu ori eshti politzai ori de-al lui vadim , in plus stai cam nasol la ortografie , eu itzi urez numai "succesuri"!

  • vezi toate comentariile
COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎ rul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎ r
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa