- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Reprezentanţii CNSLR-Frăţia şi CSDR au revenit la negocierile cu Guvernul
Reprezentanţii CNSLR-Frăţia şi CSDR au revenit, sâmbătă, la negocierile cu Guvernul privind salarizarea unitară şi pensiile, după ce, vineri, s-au retras de la discuţii invocând că premierul a bătut cu pumnul în masă şi le-a impus să accepte prezenţa unor colegi, potrivit membrilor Executivului.
Reprezentanţii CNSLR-Frăţia şi CSDR au revenit la negocierile cu Guvernul (Imagine: Cătălina Filip/Mediafax Foto)
Liderii confederaţiilor sindicale CNSLR-Frăţia şi CSDR s-au retras de la discuţiile de vineri cu premierul Emil Boc, nemulţumiţi de atitudinea acestuia, care "a bătut cu pumnul în masă" şi le-a spus "dacă nu vă convine, vedeţi-vă de drum", atunci când sindicaliştii au reclamat reprezentarea altor colegi la discuţii.
Premierul i-a chemat pe liderii sindicali să revină la discuţii, spunând că el nu a trimis pe nimeni acasă şi că dacă există orgolii între diferite organizaţii sindicale, acestea trebuie rezolvate în altă parte, nu în întâlnirile cu reprezentanţii Guvernului.
Liderul CNSLR-Frăţia, Marius Petcu, a declarat, vineri, agenţiei MEDIAFAX că peste 10.000 de sindicalişti afiliaţi la confederaţie vor participa la un miting şi un marş organizate în Capitală, de 1 mai, urmând ca, timp de nouă zile, acţiunile să continue cu pichetări ale sediilor prefecturilor din ţară şi al Guvernului, planul de acţiuni fiind decis în urmă cu o zi de federaţiile membre.
La finalul discuţiilor de vineri cu premierului, preşedintele Blocului Naţional Sindical, Dumitru Costin, a declarat că, începând de luni, va fi constituită o echipă tehnică de specialişti care va încerca să găsească o soluţie fezabilă privind majorarea salariului minim pe economie de la 600 la 705 lei.
El s-a arătat mulţumit de "micul pas înainte" cu privire la legea pensiilor, prin confirmarea plafonului minim de 40 la sută din salariul mediu pe economie.
Reprezentanţii sindicaliştilor prezenţi, vineri, la discuţiile cu premierul Emil Boc au subliniat însă că nu renunţă la protestele anunţate până nu obţin salariul minim pe economie de 705 lei şi modificări la legea salarizării unice şi la cea a pensiilor.
-
Ungureanu vrea să înfiinţeze o asociaţie care s-ar putea numi Iniţiativa Civică de Centru-Dreapta
Politic ieri, 23:24
Fostul premier Mihai Răzvan Ungureanu a declarat, luni, la B1 Tv, că se gândeşte să constituie o asociaţie, care s-ar putea numi Iniţiativa Civică de Centru-Dreapta, el opinând totodată că este nevoie de o regrupare a dreptei în jurul câtorva principii pe care le poate exprima şi o platformă comună. citeşte tot
-
Ungureanu: Ceea ce s-a întâmplat în sala de plen pe seama migraţiei controlate, un puci parlamentar
Politic ieri, 22:15
Fostul premier Mihai Răzvan Ungureanu a declarat, luni, că ceea ce s-a întâmplat în Parlament la votul moţiunii, în urma căruia a căzut guvernul său, reprezintă "un puci parlamentar" şi a spus că le promite celor care au trecut dintr-o parte în alta că o să se uite cu mare atenţie la motivele lor. citeşte tot





jos boc cel mare...mare piticanie,care nu respecta legile tarii;fii atent ca faci poc!
Ati zut cum boc invrajbeste si profesorii intre ei ??? Asta este cel mai mare comunist !! Cel mai slab prim ministru. Depasit de situatie dar LAUDAROS. Cum arunca basescu cate una, o ia din vole si numai p-aia o zice. JOS GUVERNUL BOC !!!
De unde bani daca Basescu si boc au grija doar de SRI, magistrati, SPP, politie, exact ca pe vremea cand ei erau cu PCR-ul? Pentru nesimtitii astia se gasesc bani, care de fapt, sunt si cei mai corupti.