- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Sesizările pacienţilor şi medicilor, preluate acum şi pe e-mail
Ministerul Sănătăţii pune la dispoziţie, începând de marţi, pentru înregistrarea plângerilor cetăţenilor şi ale medicilor, o adresa de e-mail cetedoare@ms.ro, creată pentru a ajuta la decongestionarea liniei telefonice gratuite lansate în urmă cu o zi, în cadrul campaniei "Ce te doare?".
Conducerea Ministerului Sănătăţii, a decis să recepţioneze sesizările privind problemele din Sănătăte şi prin e-mail, la adresa cetedoare@ms.ro, hotărârea fiind luată în urma numărului mare de apeluri înregistrate la linia gratuită 0800 800 885.
"Luni, ziua în care a fost deschisă linia verde, au fost înregistrate zeci de apeluri, dar unele persoane stăteau la telefon mai mult de un sfert de oră, blocând linia telefonică. Mai mult, unii au telefonat doar pentru a-şi pârî colegii de serviciu, iar ministrul Sănătăţii a explicat că nu vor fi luate în seamă astfel de apeluri. De marţi, pacienţii şi medicii pot semnala problemele cu care se confruntă în sistemul medical şi prin e-mail, cele două instrumente funcţionând simultan", a explicat Oana Grigore, director adjunct în MS.
Ministerul Sănătăţii îi asigură pe cei interesaţi că sistemul de înregistrare a problemelor funcţionează, deşi numărul mare de apeluri poate crea limitări tehnice în preluarea sesizărilor.
Reprezentanţii MS îi încurajează pe cei care pot face uz de mijloace electronice să folosească adresa de e-mail cetedoare@ms.ro, pentru a permite utilizarea numărului verde preponderent celor care nu au astfel de posibilităţi.
Cele două instrumente stau la dispoziţia pacienţilor, care pot sesiza probleme în asigurarea asistenţei medicale, precum şi a medicilor, care sunt încurajaţi să informeze ministerul cu privire la problemele întâlnite în exercitarea profesiei.
Citeşte şi:
-
Ponta: Dacă se decretează stare de urgenţă în zonele afectate, propun PSD să susţină decizia în Parlament
Politic astăzi, 20:10
Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, vineri, că cere şefului statului decretarea stării de urgenţă în zonele afectate de ninsori, menţionând că dacă acest lucru se va întâmpla, va propune, luni, în USL, precum şi parlamentarilor formaţiunii sale, să voteze, în Parlament decizia preşedintelui. citeşte tot
-
Ungureanu cere prefecţilor şi şefilor Consiliilor Judeţene să colaboreze pentru sprijinirea sinistraţilor
Social astăzi, 20:07
Premierul Mihai Răzvan Ungureanu a cerut prefecţilor şi preşedinţilor Consiliilor Judeţene să colaboreze pentru soluţionarea problemelor determinate de căderile masive de zăpadă şi ger, inclusiv prin trimiterea în judeţele afectate a unor produse de strictă necesitate, care să ajungă la sinistraţi. citeşte tot





pe mama mea nu au vrut sa o trimita la ducuresti miau zis ca nu ma primeste cu ia mio dadeau acasa sa moara va rog luati masuri sunt la dispozitia dumneavoastra pentru reclamati pina nu dai mita nu te baga in saema si tot nu sunt multumiti va rog din suflet faceti ceva
va rog luati masuri la spitalul judetean de urgenta slatina olt ca mor pacienti cu zile tel 0761619115
Bunica mea de 82 ani , av\nd o pensie de 300RON, cu dureri lombare a mers la medicul ei de familie d-na dr. POPESCU EMILIA din loc. TURDA, CLUJ, unde i s-a aplicat urmatorul tratament: timp de 5 zile cate 2 injectii pe zi ,50 RON bucata., rezulta 1000RON. Nu este posibil asa ceva! Cum poate plati ea…