Cel mai greu maraton din lume, 6633 Ultra, care se desfăşoară dincolo de Cercul Polar a fost câştigat în acest an de un român, pentru prima dată în istoria întrecerii. Tiberiu Uşeriu a trecut linia de start la ora 4.44, după ce a alergat pe gheaţă, la temperaturi care au ajuns până la – 62 de grade.

9286 afișări
Imaginea articolului Tiberiu Uşeriu a câştigat maratonul 6633 Ultra, cel mai greu din lume. GALERIE FOTO

„Şi avem un câştigător la ediţia 2016-aa Maratonului Artic 6633 Ultra: Tiberiu Uşeriu din România a trecut linia de sosire la Tuktoyaktuk azi la ora 4.44 PM. Tiberiu a condus de la început până la sfârşit şi a meritat! Este, fără îndoială,un campion” au anunţat organizatorii maratonului.

Din 2007 şi până la ediţia din acest an din cei peste 200 de participanţi doar 19 au reuşit să treacă linia de sosirea. La ediţia 2016 au luat startul 12 concurenţi, trei dintre ei fiind din România: Tiberiu Uşeriu, Vlad Tănase şi Andrei Roşu. Din cei 12, doi au abadonat pe parcurs, ceilalţi reuşind să treacă linia de sosire. Cei trei români care au participat la cel mai greu maraton din lume, „6633 Ultra”, au preluat conducerea cursei încă din prima zi de competiţie, însă, înainte de ultimul checkpoint au fost depăşiţi de un alegător din Singapore.

Bistriţeanul de 41 de ani, care a câştigat cea mai grea cursă de alergare din lume şi a dus steagul României la Polul Nord, s-a antrenat întreaga iarnă în Pasul Tihuţa din Munţii Călimani, a alergat la bustul gol, a dormit sub cerul liber în nopţile geroase de iarnă şi a făcut baie la copcă pe ger pentru a rezista la Polul Nord.

Cel mai greau maraton din lume a început vineri, 11 martie, ora 9.30 şi s-a încheiat pe 19 martie.