- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Un tânăr din Petrila a fost împuşcat în umăr de un poliţist
Un tânăr în vârstă de 26 de ani din Petrila a fost împuşcat în umăr, marţi după-amiază, de un poliţist, în timp ce oamenii legii încercau să îl reţină, poliţiştii declarând că arma s-a descărcat accidental.
Incidentul a avut loc în zona cartierului Muncii din oraşul Petrila, în timp ce mai mulţi poliţişti încercau să aplice un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea emis pe numele lui Marcu Petru Mihai.
În urma ciocnirilor dintre poliţişti şi prietenii de care era însoţit tânărul, arma unui agent de Poliţie s-a descărcat, provocându-i acestuia o plagă împuşcată în braţul stâng.
Familia lui Marcu Petru Mihai, care are de executat patru ani de închisoare pentru furt din şcoli şi societăţi comerciale, îi acuză pe poliţişti de rele tratamente, declarând că acesta nu încerca să fugă de forţele de ordine, pentru că îşi pregătise bagajul pentru a se prezenta la Poliţie.
"Aveam geanta făcută, tot. A avut o condamnare pentru patru ani. Azi dimineaţă (marţi - n.r.) au venit poliţiştii, într-adevăr nu a fost acasă, a fost ziua lui şi a fost la chef la Petroşani. Am vorbit cu ei, şi cel puţin domnul Câmpeau (poliţist de la Petrila - n.r.) mi-a promis că până mâine (miercuri - n.r.) la opt pot să vin eu cu el la secţie. A ieşit să-şi ia un bidon de suc şi ţigări şi dintr-un metru să-l împuşti… Îl ţineau de mâini şi el a zis «staţi să mă duc să-mi iau geanta». Mi-au spus că pistolul s-a descărcat accidental, păi îmi omoară copilul?", a declarat mama tânărului.
Poliţiştii susţin, însă, că tânărul era însoţit, în momentul în care a fost identificat, de mai mulţi prieteni, care au încercat să îi împiedice să îl reţină.
"Tânărul a fost identificat în zona cartierului Muncii, unde era însoţit de mai multe persoane ce au încercat să împiedice organele de Poliţie să îl reţină, moment în care un cadru de Poliţie a introdus un cartuş pe ţeavă în vederea folosirii ulterioare a acestuia, dacă se impunea în momentul imobilizării tânărului. Din cauza intervenţiei celorlalte persoane (din anturajul tânărului - n.r.), care trăgeau şi de tânăr, şi de poliţişti, pistolul agentului s-a descărcat, provocându-i o plagă prin împuşcare în braţul stâng", a declarat corespondentului MEDIAFAX Alexandru Scafariu, adjunctul şefului Poliţiei Petrila.
Marcu Petru Mihai a fost internat la Secţia de Chirurgie a Spitalului de Urgenţă din Petroşani, urmând să fie investigat şi de un chirurg, deşi conform radiografiilor glonţul nu a atins osul.
Poliţiştii din Petrila susţin că angajatul MIRA a procedat corect, dar că s-a luat legătura cu Parchetul de pe lângă Tribunalul Hunedoara, care va verifica incidentul.
Tânărul de 26 de ani se află sub paza poliţiştilor, urmând ca atunci când medicii vor decide să fie transportat la penitenciar.
-
SITUAŢIE DE URGENŢĂ ÎN VRANCEA: Zeci de mii de oameni, izolaţi din cauza zăpezii - FOTO
Social ieri, 20:32
Preşedintele CJ Vrancea, Marian Oprişan, a declarat, vineri seară, că a fost instituită situaţie de urgenţă în judeţ, în condiţiile în care zeci de mii de persoane sunt izolate din cauza zăpezii, Oprişan cerând în mai multe rânduri instituirea stării de alertă pentru declararea situaţiei de urgenţă. citeşte tot
-
Ponta: Dacă se decretează stare de urgenţă în zonele afectate, propun PSD să susţină decizia în Parlament
Politic ieri, 20:10
Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, vineri, că cere şefului statului decretarea stării de urgenţă în zonele afectate de ninsori, menţionând că dacă acest lucru se va întâmpla, va propune, luni, în USL, precum şi parlamentarilor formaţiunii sale, să voteze, în Parlament decizia preşedintelui. citeşte tot





eu as fi fost mai bun ca politist ,decat ciobani aia de politisti de la petrila,care mai de care or lasat oieritu si sor bagat pin politie ei de fapt nu stiu legile stiu doar sa traga cu pistolu ca or jucat prea mult cs.daca as fii prim ministru romaniei ias suspenda pe toti din functie chiar si pe…
mai pe scurt la ce am scris mai sus acel politist poate intra la abuz in serviciu,asta daca se respecta legea si la un politist
traim intro tara unde nici oameni legii nu conosc legile deci inpusca si ei ca la jocurile alea unde inpusti rate,vai de capu nostru si de tara asta ,ala de ce o ajuns sa intre la parnae pt furt ?pt ca tara asta asta ne ofera doar,sa furi ca sa ai ce pune pe masa