Aproximativ 1.500 de persoane au asistat, miercuri, pe stadionul "Dinamo", la meciul caritabil organizat în vederea strângerii de fonduri pentru construirea unei noi aripi a spitalului "Marie Curie" din Bucureşti şi la care au participat foste glorii ale fotbalului românesc, artişti sau medici.

28 afișări
Imaginea articolului Aproximativ 1.500 de persoane au asistat la meciul caritabil "Fotbal pentru viaţă"

Aproximativ 1.500 de persoane au asistat la meciul caritabil "Fotbal pentru viaţă" (Imagine: Mediafax Foto)

Meciul desfăşurat sub sloganul "Fotbal pentru viaţă" a fost câştigat de echipa denumită "Profesorii", care s-a impus, cu scorul de 8-7, după executarea loviturilor de departajare, în faţa formaţiei denumite "Doctorii".

Partida s-a disputat pe parcursul a două reprize a câte 30 de minute, scorul la final fiind 5-5. Pentru echipa denumită "Doctorii" au marcat Virgil Ianţu, Adrian Ilie (3 goluri) şi Vicenţiu Iorgulescu, iar pentru formaţia denumită "Profesorii" au punctat Şerban Huidu, Dacian Varga, Iosif Rotariu, Mihai Mitoşeru şi Pepe.

La executarea penaltiurilor s-au impus "Profesorii" cu scorul de 3-2.

Din echipa "Profesorilor" au făcut parte: Rică Răducanu, Gheorghe Hagi, Gheorghe Popescu, Mihai Leu, Dan Alexa, Marian Olaianos, Robert Turcesu, Tudorel Stoica, Vlad Hagiu, Dacian Varga, Şerban Huidu. Pe parcurs au mai intrat: Iosif Rotariu, Edi Petroşel, Cristi Hrubaru, Emil Grădinescu, Corneliu Porumboiu, doctorul Radu Spătaru, Sorin Dănescu, Pepe, Mihai Mitoşeru. Antrenorul echipei a fost Emerich Ienei.

Din echipa "Doctorilor" au făcut parte: Ioan Andone, Miodrag Belodedici, Tibor Selymes, Romulus Buia, Cornel Ilie, Lucian Viziru, Mihai Georgescu, Dan Bitman, Virgil Ianţu, Dumitru Moraru, Valentin Savadosi. Pe parcurs au mai intrat: Viorel Mazilu, Cristian Dulca, Adrian Ilie, Mihai Găinuşă, Vicenţiu Iorgulescu, doctorul Oancea, Dan Filoti, Leonard Doroftei, doctorul Cătălin Cârstoveanu. Antrenor a fost Gino Iorgulescu.

Meciul a fost arbitrat de Adrian Porumboiu, ajutat la cele două linii de Ion Crăciunescu şi Teodor Crăciunescu. În repriza a doua, Ion Crăciunescu a jucat la echipa "Profesorilor", lăsându-l pe Şerban Huidu tuşier mai multe minute.

Fostul pugilist Leonard Doroftei a intrat în poartă la echipa sa, în repriza a doua.

Fondurile obţinute în urma desfăşurării partidei, transmisă în direct de TVR 2, vor fi donate pentru proiectarea şi construirea unei noi aripi a spitalului "Marie Curie" din Bucureşti, campanie susţinută de fundaţia "Salvaţi-vă îngerii".

Biletele la meciul caritabil au costat 10 lei la tribune şi peluze şi 30 de lei la tribuna 0. Cei care doresc să sprijine campania pentru extinderea Spitalului de Pediatrie "Marie Curie" din Bucureşti o pot face prin trimiterea unui sms la 877 (2 euro/sms - în reţelele Vodafone, Orange şi Cosmote) până la 7 septembrie.