Formaţia ASA Târgu Mureş s-a calificat în semifinalele Cupei României, în urma victoriei de marţi seară, din deplasare, în faţa echipei ACS Poli Timişoara, scor 8-7, după executarea loviturilor de departajare.

254 afișări
Imaginea articolului ASA Târgu Mureş a învins ACS Poli la penaltiuri şi s-a calificat în semifinalele Cupei României

ASA Târgu Mureş a învins ACS Poli la penaltiuri şi s-a calificat în semifinalele Cupei României (Imagine: Shutterstock)

După primele 90 de minute şi cele două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 1-1. Pentru ACS Poli a marcat Elek '24, iar pentru ASA a înscris Balic '80.

În minutul 37, Hernandez a ratat o lovitură de la 11 metri acordată după un henţ al lui Velayos.

La loviturile de departajare pentru ASA au marcat Gonzalez, Gorobsov, Velayos, Borza, Romario, Balic şi Manolov.

Pentru ACS Poli au înscris Elek, Curtean, Llorente, Sarmov, Melinte şi Popescu, în timp ce Artean a ratat.

ACS Poli Timişoara: Kirschstein - Belu, Scutaru, Luchin (Melinte '64), D. Popescu - Sarmov, Llorente - Bărbuţ (O. Popescu '86), Javi Hernandez (Artean '74), Curtean - Elek. Antrenor: Florin Marin

ASA Târgu Mureş: Stăncioiu - Golanski (Candrea '115), Ivan Gonzalez, Balic, Velayos - Gorobsov, Brandan - Hanca (Borza '73), Ramiro Costa, Romario - Axente (Manolov '62). Antrenor: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Llorente '20, Belu '48, Sarmov '65, Popescu '82 / Romario '28, Brandan '64, Gonzalez '87, Balic '105, Golanski '113, Gorobsov '117

Cartonaş roşu: Brandan '90+3

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Cristian Balaj (central), Mircea Orbuleţ, Aurel Oniţă (asistenţi) şi Florin Ovidiu Mazilu (rezervă). Observatorii partidei au fost George Ionescu şi Octavian Goga.