Dinamo Bucureşti s-a calificat, joi, în penultimul act al Cupei Ligii, după ce a trecut de Astra Giurgiu, scor 5-2 după prelungiri (2-2 în timp regulamentar), în sferturile de finală ale competiţiei.

505 afișări
Imaginea articolului Astra Giurgiu - Dinamo Bucureşti, scor 2-5 după prelungiri, în sferturile de finală ale Cupei Ligii

Au marcat: Alibec 49', Budescu - penalty 70' / Gnohere 13', Palic 52', Popa 91', Hanca - penalty 104', 117'.

Învingătoarea va juca în semifinalele Cupei Ligii împotriva formaţiei FC Steaua Bucureşti.

0-1: Lazăr centrează excelent pentru atacantul Harlem Gnohere, care nu-l iartă pe Gavrilaş şi reuşeşte să deschidă scorul cu un şut din interiorul careului mic.

1-1: Teixeira îi pasează lui Denis Alibec, după ce primeşte o pasă cu călcâiul de la Budescu, atacantul ia o cursă pe cont propriu, de la 40 de metri de poarta dinamoviştilor, pătrunde în careu şi-l învinge fără probleme pe Brănescu cu un şut de la aproximativ 10 metri.

1-2: Oliva îl găseşte excelent în careu pe Antun Palic, care-l învinge pe Gavrilaş cu o lovitură de cap de la aproximativ 8 metri de poarta giurgiuvenilor.

2-2: Centralul a dictat lovitură de la 11 metri după un contact între Nedelcearu şi Alibec. Constantin Budescu transformă fără probleme lovitura de la 11 metri şi îi dedică golul lui Daniel Prodan.

2-3: Hanca îl găseşte excelent în careu pe atacantul Daniel Popa, iar acesta îşi readuce echipa în avantaj cu un şut din 6 metri.

2-4: Arbitrul acordă lovitură de la 11 metri pentru Dinamo după un fault al lui Fabricio la Popa. Hanca transformă cu siguranţă penalty-ul, după un şut în dreapta portarului.

2-5: Dan Nistor îi pasează bine lui Sergiu Hanca, acesta scapă singur spre poarta gazdelor şi-l învinge pe Gavrilaş cu un şut de la marginea careului de 16 metri.

Astra: Gavrilaş - Oros (Kortzorg 46'), Geraldo, Fabricio - Stan, Boubacar (Lovin 46'), Seto, Teixeira (Ioniţă 96'), Nicoară - Budescu - Alibec. Antrenor: Marius Şumudică.

Dinamo: Brănescu - Ceccarelli (Romera 94'), Maric, Nedelcearu, Oliva - Busuladzic - Hanca, Nistor, Palic (Dudea 57'), Lazăr - Gnohere (Popa 75'). Antrenor: Ioan Andone.

Cartonaşe galbene: Nicoară 21', Kortzorg 65', Alibec 72', Geraldo 74', Fabricio 82' / Gnohere 18', Oliva 41', Nedelcearu 57'.

Cartonaşe roşii: Fabricio 103', Nicoară 107' / Lazăr 80'.

Arbitri: Marcel Bîrsan (Bucureşti), Andrei Constantinescu (Bucureşti), Bogdan Gheorghe (Bucureşti); rezervă: Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe).

Observatori: Florin Hîncu (Braşov), Adrian Ionescu (Bucureşti).

Stadion: "Marin Anastasovici", Giurgiu.