Astra Ploieşti - FC Timişoara, scor 1-3, în Liga I

Formaţia FC Timişoara a învins, luni, în deplasare, echipa Astra Ploieşti, scor 3-1 (2-1), într-un meci din cadrul etapei a XXIII-a a Ligii I.

20 afișări
Imaginea articolului Astra Ploieşti - FC Timişoara, scor 1-3, în Liga I

Astra Ploieşti - FC Timişoara, scor 1-3, în Liga I (Imagine: Mediafax Foto)

Gazdele au marcat prin Ganea '19, iar oaspeţii au punctat prin Magera '2 şi Goga '12 (penalti), '88.

În minutul 2, Magera a deschis scorul, după o centrare a lui Chiţu de pe partea stângă şi o deviere a lui Goga.

Goga a majorat diferenţa pe tabela de marcaj, în minutul 12, transformând un penalti acordat pentru un henţ comis de Mihalache.

Gazdele au redus din handicap în minutul 19, când Ganea a transformat o lovitură liberă, şutând plasat, pe jos.

Ultimul gol a fost reuşit de Goga, în minutul 88, după o acţiune personală, în care a driblat şi portarul.

În minutul 37, Nibombe l-a faultat în careu pe Strătilă, dar Ganea a executat slab penaltiul, iar Taborda a reţinut balonul.

Din minutul 44, oaspeţii au jucat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Mera.

Astra Ploieşti: 82. Miron - 4. Mihalache, 23. Mendez, 3.Oprsal, 17. Sandu - 18. Strătilă (14. Stan '54), 8. Takayuki, 16. V. Gheorghe (27. Carando '79), 7. Paulinho (11. Gussev '66) - 9. Diego Silva, 19. Ganea. Antrenor: Nicolo Napoli.

FC Timişoara: 99. Taborda - 16. Luchin, 14. Mera, 6. Nibombe, 8. Sepsi - 26. Chiacu (34. Contra '46), 25. Kozak (2. Bonfim '58), 55. Bourceanu, 18. Chiţu (10. Parks '71) - 21. Goga, 17. Magera. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Mihalache '11, Mendez '58 / Chiacu '12, Taborda '18, Mera '22 şi '44, Nibombe '37, Magera '58, Contra '78.

Cartonaş roşu: Mera '44.

Arbitri: Alexandru Tudor (centru) - Aurel Oniţa, Octavian Şovre (asistenţi) - Andrei Chivulete (rezervă).

Observatori: Ioan Mureşan, Viorel Ilinca.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.