Baschet masculin: Lotul României pentru meciurile cu Italia şi Olanda, din preliminariile CM 2019/ Programul tuturor meciurilor

Noul selecţioner al echipei naţionale de baschet masculin a României, macedoneanul Zare Markovski, a chemat 15 sportivi pentru meciurile cu Italia şi Olanda, programate la finalul lunii noiembrie, în grupa D a calificărilor pentru Campionatul Mondial din 2019.

Share pe Facebook 140 afişări

Baschet masculin: Lotul României pentru meciurile cu Italia şi Olanda, din preliminariile CM 2019/ Programul tuturor meciurilor

Reprezentativa masculină a României va participa, în premieră, în cadrul campaniei de calificare la Cupa Mondială 2019, turneu final ce va fi găzduit de China. Cu aproximativ o lună înaintea primului joc oficial din campania de calificare, noul staff tehnic, format din antrenorul principal Zare Markovski şi antrenorii secunzi Mihai Silvăşan şi Hristu Sapera, a anunţat lotul pentru primele meciuri cu Italia şi Olanda.

Astfel, pentru primele două meciuri din grupa D, au fost convocaţi următorii sportivi: Vlad Moldoveanu (Demir Insaat Buyukcekmece Basket), Emanuel Câţe (CB Prat Juventud), Rareş Uţă (Ulsa Ciudad de Valladolid), Andrei Mandache (CSM CSU Oradea), Giordan Watson (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca), Cătălin Baciu (CSM Steaua Bucureşti Eximbank), Radu Paliciuc (BC CSU Sibiu), Bogdan Nicolescu (CSM CSU Oradea), Rolland Torok (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca), Radu Vîrnă (SCMU Craiova), Nandor Kuti (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca), Iulian Orbeanu (SCMU Craiova), Vlad Corpodean (BCMU FC Argeş Piteşti), Sebastian Ionescu (CSM CSU Oradea), Lucas Tohatan (BC SCM Timişoara).

Programul tuturor meciurilor pe care le va juca România în grupa D:

24 noiembrie 2017 (Torino, ora 21:15) Italia – România

26 noiembrie 2017 (Cluj-Napoca) România – Olanda

23 februarie 2018 Croaţia – România

26 februarie 2018 România – Italia

28 iunie 2018 Olanda – România

1 iulie 2018 România – Croaţia

În baza sistemului competiţional anunţat de FIBA, în următoarea fază a calificărilor pentru Cupa Mondială din 2019 vor accede primele trei echipe din fiecare grupă.

În această fază a calificărilor din zona europeană sunt prezente 32 de echipe naţionale, distribuite în opt grupe astfel:

Grupa A – Spania, Slovenia, Belarus, Muntenegru;
Grupa B – Letonia, Turcia, Ucraina, Suedia;
Grupa C – Lituania, Ungaria, Polonia, Kosovo;
Grupa D – Italia, Croaţia, România, Olanda;
Grupa E – Franţa, Rusia, Belgia, Bosnia-Herţegovina;
Grupa F – Cehia, Finlanda, Islanda, Bulgaria;
Grupa G – Serbia, Georgia, Germania, Austria;
Grupa H – Grecia, Israel, Marea Britanie, Estonia.

 

Share pe Facebook

Dacă ţi-a plăcut articolul, urmăreşte MEDIAFAX.RO pe FACEBOOK »

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Taguri:
BASCHET ,
ROMÂNIA ,
LOT
Versiunea: mobil  |  completa
ULTIMA ORĂ
BREAKING NEWS! Gest FĂRĂ PRECEDENT anunţat pe neaşteptate de Liviu Dragnea. „Este un APEL DISPERAT”

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax SA.

mediafax.ro
Închide