Campioana Europei, CSM Bucureşti, a fost învinsă, sâmbătă, scor 33-35, de formaţia norvegiană Larvik, în meciul patru din grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

482 afișări
Imaginea articolului Campioana Europei, CSM Bucureşti, învinsă de norvegiencele de la Larvik, cu scorul de 35-33, în grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin

Campioana Europei, CSM Bucureşti, învinsă de norvegienele de la Larvik, cu scorul de 35-33, în grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin

Echipa pregătită de Aurelian Roşca a pierdut jocul la începutul reprizei secunde, când a intrat destul de relaxată în teren. Până atunci, campioana României a avut o evoluţie sigură în primele 15 minute. CSM Bucureşti a avut poate cel mai bun start de meci, cu 4-1 (min. 6) şi 10-6 (min. 14), eficienţa foarte bună în atac fiind explicată prin reuşitele interilor Torstensson şi Ayglon, care au înscris împreună 6 goluri.

După alte patru minute, egalitatea s-a restabilit, 11-11.În minutul 28, Larvik a preluat pentru prima dată conducerea, 17-16, dar la pauză cele două echipe au intrat la egalitate, 18-18. După pauză, lejeritatea campioanei cu care a intrat în teren a fost taxată imediat de Larvik, care s-a desprins în numai 4 minute la 22-18. Campioana Norvegiei a condus apoi, chiar şi cu şase goluri diferenţă, 30-24 (min. 47).

În ultimele 10 minute, echipa lui Aurelian Roşca a devenit mai agresivă în apărare, iar în minutul 57 a reuşit să revină la 33-34. CSM Bucureşti a avut chiar şansa egalării după o intervenşie a portarului Paula Ungureanu, dar a făcut două greşeli în atac, astfel că a pierdut o şansă imensă de a urca în clasament. Campioana României rămâne pe locul 4 şi dacă va încheia pe această poziţie, poate întâlni în sferturile de finală pe Vardar Skopje.

Larvik – CSM Bucureşti 35-33 (18-18)

Toft, Hasanic – portari; Anja Hammerseng Edin, Frafjord 7, Breivang 1, Gro Hammerseng Edin 5, Riegelhuth 3, Johansen, Breistol 2, Lowe, Stange 2, T. Mork 7, Kurtovic 8, Rosten. Antrenor: Tod Odvar Moen

Iordache, Ungureanu, Grubisic – portari; Gullden 7, Curea 1, Dache, Ayglon 4, Bazaliu, Brădeanu 1, Tostensson 5, Martin 8, Manea, Niombla 4, Lobach 2, Mehmedovic 1, Bohme. Antrenor: Aurelian Roşca.