Cinci participări româneşti mai slabe ca număr de medalii decât JO-2008

Cinci dintre cele 19 participări ale României la Jocurile Olimpice de vară au fost mai slabe ca număr total de medalii decât JO de la Beijing, competiţie la care delegaţia română a obţinut opt medalii, dintre care patru de aur, una de argint şi trei de bronz.

55 afișări
Imaginea articolului Cinci participări româneşti mai slabe ca număr de medalii decât JO-2008

Medaliile de aur ale României la Beijing au fost aduse de judoka Alina Dumitru la categoria 48 kg, de canotoarele Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu la dublu rame fără cârmaci, de Constantina Diţă Tomescu la maraton şi de Sandra Izbaşa la sol, cea de argint de Ana Maria Brânză la spadă, iar cele de bronz de echipa feminină de gimnastică, de sabrerul Mihai Covaliu şi de echipajul feminin de 8+1 la canotaj.

În 1900, la Paris, România nu a obţinut nicio medalie, fiind reprezentată de un singur sportiv, George Plagino. Primul român participant la JO a concurat la tir, în proba de talere, unde a ocupat locul 13, din 51 de concurenţi. Tot o participare românească fără medalii a fost cea de la Amsterdam, de la JO-1928, unde niciunul dintre cei 26 de români nu a reuşit să urce pe podium.

La JO-1924, de la Paris, România, cu o delegaţie de 51 de sportivi, a obţinut prima medalie olimpică din istorie, una de bronz, câştigată de echipa naţională de rugby, însă într-un turneu la care nu au participat decât trei formaţii. Astfel, rugbyştii români au urcat pe podium chiar dacă au pierdut ambele meciuri disputate la JO, 3-61 cu Franţa şi 0-37 cu SUA. Tot o singură medalie, de această dată de argint, a câştigat România şi la JO-1936, de la Berlin, prin Henri Rang, la călărie.

În sfârşit, ultima ediţie a JO la care România a câştigat sub zece medalii este cea de la Helsinki, din 1952, când delegaţia română, formată din 128 de sportivi, s-a întors cu patru medalii (una de aur, una de argint şi două de bronz). La Helsinki, Iosif Sârbu (tir) a devenit primul român campion olimpic, celelalte medalii fiind aduse de pugiliştii Vasile Tiţă (argint) şi Gheorghe Fiat (bronz) şi de Gheorghe Lichiardopol (bronz) la tir.

România a obţinut cele mai multe medalii, 53, dintre care 20 de aur, 16 de argint şi 17 de bronz, la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, din 1984. Trebuie menţionat însă faptul că JO de la Los Angeles au fost boicotate de o serie de ţări comuniste, în frunte cu Uniunea Sovietică, ca răspuns la faptul că unele ţări occidentale au refuzat să concureze la ediţia precedentă a JO, cea de la Moscova, din 1980.