• Universitatea Craiova a câştigat, joi seara, împotriva celor de la FCSB, scor 2-0.
  • Meciul a contat pentru etapa a 4-a a play-off-ului Ligii 1.
478 afișări
Imaginea articolului Derby-ul etapei. Universitatea Craiova învinge FCSB în 10 oameni şi relansează lupta la titlu în Liga 1. Cum se prezintă clasamentul

După ce învinsese în etapa precedentă pe CFR Cluj, în deplasare, Universitatea Craiova a reuşit să se impună şi împotriva celeilalte pretendente la titlu, FCSB, relansând lupta la titlul în Liga 1.

Meciul a început cu câte o fază de gol la fiecare poartă, în primele 5 minute.

Cicâldău a deschis scorul, în minutul 38, reluând cu fineţe, din interiorul careului, o centrare, a lui Vătăjelu.

Acelaşi Vătăjelu primeşte al doilea cartonaş galben în minutul 54 şi este eliminat de arbitrul Istvan Kovacs.

Deşi au jucat în 10 oameni, oltenii au continuat să atace şi în minutul 68 Nistor a marcat golul doi, cu largul concurs al portarului Vlad, care nu a reuşit să blocheze un şut plasat, din afara careului.

Forcing-ul de final al bucureştenilor a rămas fără rezultat şi Craiova s-a apropiat la 2 puncte de locul 2, ocupat de FCSB şi la 4 de locul 1, ocupat de CFR Cluj.