Echipa FC Barcelona a învins, miercuri, pe arena Santiago Bernabeu, cu scorul de 2-0, echipa Real Madrid, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor, ambele goluri ale meciului fiind marcate de Lionel Messi în minutele 76 şi 86.

101 afișări
Imaginea articolului FC Barcelona a învins Real Madrid, scor 2-0, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor

FC Barcelona a învins Real Madrid, scor 2-0, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Din minutul 61, Real Madrid a evoluat cu un jucător mai puţin în urma eliminării lui Pepe.

De asemenea, la faza din minutul 61 a fost trimis în tribună şi antrenorul Realului, Jose Mourinho.

Real Madrid: Casillas - Arbeloa, Ramos, Albiol, Marcelo - Xabi Alonso, Pepe, L. Diarra - Özil (Adebayor '46) - Cristiano Ronaldo, Di Maria. Antrenor: Jose Mourinho

FC Barcelona: Valdes - Alves, Piqué, Busquets, Puyol - Xavi, Mascherano, Keita - Pedro (Afellay '71), Messi, Villa (Sergi Roberto '90+1). Antrenor: Josep Guardiola.

Portarul de rezervă al Barcelonei, Jose Manuel Pinto, a fost eliminat la pauză după ce i-a luat apărarea coechipierului său Keita la un conflict cu Arbeloa.

Sergio Ramos, care a primit cartonaşul galben în minutul 53, va fi suspendat pentru meciul retur.

Meciul a fost arbitrat de germanul Wolfgang Stark, ajutat la cele două linii de compatrioţii săi Jan-Hendrik Salver şi Mike Pickel, iar rezervă a fost Thorsten Kinhofer. Asistenţii suplimentari au fost Babak Rafati şi Tobias Welz.

Partida retur va avea loc la 3 mai.

În cealaltă întâlnire, Manchester United a învins cu scorul de 2-0 pe Schalke 04.