Echipa FC Timişoara a pierdut, scor 0-3, meciul cu Dinamo Zagreb

Formaţia FC Timişoara a pierdut, cu scorul de 0-3 (0-1), meciul susţinut, joi seară, pe teren propriu, în compania echipei croate Dinamo Zagreb, în etapa a doua a grupei A a Ligii Europa, transmite corespondentul MEDIAFAX.

88 afișări
Imaginea articolului Echipa FC Timişoara a pierdut, scor 0-3, meciul cu Dinamo Zagreb

FC Timişoara-Dinamo Zagreb (Imagine: Alexandru Hreniuc/Mediafax Foto)

Golurile au fost înscrise de Badelj '8, Sammir '52 şi Morales '59.

Badelj a deschis scorul, în minutul 8, cu un şut din afara careului.

Dinamo Zagreb şi-a mărit avantajul, în minutul 52, când Sammir a înscris cu un şut de la aproximativ 14 metri.

Ultimul gol al partidei a fost marcat de Morales, în minutul 59, cu un şut plasat în dreapta portarului Pantilimon.

FC Timişoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 14. Mera, 6. Nibombe 10. Art. Karamyan - 11. Arm. Karamyan (9. Parks '46), 5. Alexa, 23. Cl Ionescu (55. Bourceanu '55), 77. Curtean (27. Magera '69) - 21. Goga, 18. Bucur. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Dinamo Zagreb: 30. Loncarici - 7. Etto, 6. Lovren, 4. R. Kovaci, 25. Cufre (19. Barbarici '60) - 77. Morales (5. Calello '83), 21. Vrdoljak, 16. Badelj, 10. Sammir - 24. Sivonjici (99. Papadopoulos '74), 17. Mandzukici. Antrenor: Krunoslav Jurcici.

Cartonaşe galbene: Magera '90+2 / Badelj '47, Lovren '63

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Danemarca, avându-l la centru pe Peter Rasmussen, ajutat de asistenţii Martin Wulff şi Niels Hog. Asistenţi suplimentari au fost Anders Hermansen şi Michael Svendsen, iar arbitru de rezervă Lars Christoffersen. Observator de arbitri a fost olandezul Johannes Reijgwart, iar delegat UEFA armeanul Armen Minasian.

La meciul de la Timişoara au asistat aproximativ 10.000 de spectatori, între care s-au numărat şi 700 de croaţi.

În repriza a doua, după aproximativ 20 de minute de joc, suporterii croaţi au aprins torţe în tribuna în care se aflau, însă acestea au fost stinse rapid.