FC Timişoara - Poli Iaşi, scor 2-1, în Liga I

Echipa FC Timişoara a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia Politehnica Iaşi, într-un meci contând pentru etapa a XIX-a Ligii I.

39 afișări
Imaginea articolului FC Timişoara - Poli Iaşi, scor 2-1, în Liga I

FC Timişoara - Poli Iaşi, scor 2-1, în Liga I (Imagine: Adi Piclisan/Mediafax Foto)

Golurile formaţiei gazde au fost marcate de Cosmin Contra '57, aflat la primul său meci oficial de la revenirea în această iarnă la echipa timişoreană, şi Goga '90+5. Reuşita oaspeţilor a fost semnată de Păun '7.

Echipa Poli Iaşi a deschis scorul în minutul 7, prin Georgian Păun, care a reuşit să recupereze balonul la cinci metri în faţa porţii, după ce doi fundaşi timişoreni l-au încurcat pe portarul Pantilimon, şi l-a trimis în poartă.

FC Timişoara a egalat în minutul 57, scor 1-1, prin Cosmin Contra, care a înscris din lovitură liberă, de la peste 25 de metri.

În minutul 5 al prelungirilor, Dorin Goga a adus victoria formaţiei FC Timişoara, scor 2-1, printr-un şut de la 19 metri.

FC Timişoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 16. Luchin, 14. Mera, 8. Sepsi - 5. Alexa, 55. Bourceanu, 21. Goga, 25. Kozak (34. Contra '53) - 26. Chiacu (33. Mejia '46), 10. Parks (77. Curtean '74). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Poli Iaşi: 12. Pleşca - 30. Străuţ, 24. Straton, 23. Ad. Ilie, 3. Costache - 26. V. Negru, 21. Mihajlov, 77. A. Ionescu (15. Buhuş '90+4) - 11. Bujor (10. Cr. Constantin '68), 99. V. Badea, 14. Păun (29. Bârlădeanu '82). Antrenor: Petre Grigoraş.

Cartonaşe galbene: Mera '25, Contra '60, Mejia '90+1 / Ad. Ilie '62, Costache '65, Străuţ '86, Pleşca '90+3

Arbitri: Sebastian Colţescu (central) - Dragoş Iliescu, Octavian Şovre (asistenţi) - Florin Marcu (rezervă).

Observator: Laszlo Sajtos.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.

În finalul meciului, un suporter al echipei timişorene a intrat pe teren, a luat o minge de pe margine şi a şutat-o în poarta formaţiei Poli Iaşi. El a fost escortat în afara terenului de stewarzi.