FCSB a învins, joi, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0, echipa italiană Lazio, în prima manşă a şaisprezecimilor de finală ale Ligii Europa.

756 afișări
Imaginea articolului FCSB a învins Lazio, scor 1-0, în prima manşă a şaisprezecimilor de finală ale Ligii Europa

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de atacantul francez Harlem Gnohere, în minutul 29, pe contraatac, după o pasă primită de la Constantin Budescu. În minutul 69, Budescu a ratat cea mai mare ocazie a vicecampioanei României, din repriza secundă, după ce a driblat portarul, dar şi-a prelungit mingea prea mult şi nu a reuşit să finalizeze.

FCSB: Vlad - Benzar, Găman, Planic, J. Morais - Pintilii (Teixeira 46'), Nedelcu - Man, Budescu, Tănase (F. Coman 58') - Gnohere (C. Tănase 82). Antrenor: Nicolae Dică.

Lazio: Strakosha - Bastos, Luiz Felipe, Caceres - Basta, Murgia, Lucas Leiva, Milinkovic-Savic, J. Lukaku (Lulic 75') - Nani (F. Anderson 56'), Caicedo (Immobile 56'). Antrenor: Simone Inzaghi.

Cartonaşe galbene: Pintilii 26', Vlad 64', Găman 78'/Milinkovic-Savic 9', Caceres 45+1', Luiz Felipe 52', Immobile 90+1'.

Meciul a fost arbitrat de germanul Deniz Aytekin, ajutat de asistenţii Eduard Beitinger şi Rafael Foltyn şi de adiţionalii Daniel Siebert şi Benjamin Brand. Arbitru de rezervă a fost Marco Achmuller.

Manşa retur va avea loc joi, 22 februarie, de la 20:00, pe Stadio Olimpico din Roma.