FCSB a învins-o pe Milsami Orhei, din Republica Moldova, joi, scor 2-0, în prima manşă a turului 1 preliminar din Europa League.

101 afișări
Imaginea articolului FCSB - Milsami Orhei 2-0, în prima manşă a turului 1 preliminar al Europa League

Florin Tănase a deschis scorul în meciul disputat la Giurgiu, iar tot decarul vicecampioanei României a majorat avantajul echipei sale în minutul 56. Lucian Filip, introdus în minutul 62, a fost eliminat în doar 10 minute, după ce a văzut rapid două cartonaşe galbene.

Ioan Hora, Ovidiu Popescu şi Florin Coman au avut şanse mari de a majora avantajul lui FCSB în ultimele 10 minute ale partidei, însă echipa lui Bogdan Andone s-a mulţumit cu o victorie cu 2-0, dătătoare de linişte pentru manşa retur.

Partida retur va avea loc la Orhei, pe 18 iulie, de la ora 20:00. Învingătoarea acestei duble va înfrunta câştigătoarea din duelul Alashkert (Armenia) - Makedonija GP (Macedonia). În tur, echipa din Armenia s-a impus pe teren propriu, scor 3-1.

FCSB: A. Vlad - Belu, Planic, I. Cristea, Roman - Oaidă (L. Filips 62), Nedelcu, F. Tănase (cpt.) - Man (O. Popescu 79), Hora, F. Coman (90+5 C. Dumitru)
Rezerve: Bălgrădean - R. Ion, Perianu, L. Ardelean
Antrenor: Bogdan Andone

Milsami: Chirinciuc - Jardans, Crăciuns, Bolohan (cpt.), Plăticăs - Rusnac, Onica - A. Antoniouc, Andronic, Stînă (Antoniuc 84) - Nazar (Zagaevschii 60)
Rezerve: Butuc - Patraş, Martin, Guorguy Ba
Antrenor: Veaceslav Rusnac