Video FINALA EURO 2016: Portugalia - Franţa 1-0. Campioana Europei este Portugalia. VIDEO cu golul câştigător

Portugalia - Franţa 1-0. FABULOS! Rezerva Eder înscrie un gol superb în minutul 108 şi o desemnează pe Portugalia campioana Europei la fotbal.

29620 afișări

00:20 GOOOOOOOOOOOOOOL PORTUGALIA! Eder, vârful de la Swansea, primeşte o minge la 25 de metri, scapă dintr-un duel cu Koscielny şi prinde, probabil, cel mai bun şut din cariera sa. Mingea e trimisă violent pe jos, Lloris nu are reacţie, şi lusitanii dau lovitura în minutul 108! Deschamps reacţionează imediat, cu Martial, un atacant, în locul lui Sissoko, un mijlocaş central.

Gignac pivotează cu Pepe în spate, şutează, mingea trece pe lângă Rui Patricio, dar portughezii au noroc şi balonul se izbeşte de bara din dreapta. Ce lovitură ar fi fost, în minutul 90+2! Aşa, meciul se termină 0-0 şi intrăm în prelungirile finalei EURO 2016.

Se termină prima repriză, cu Portugalia o idee mai ofensiă. 45 de minute în care lusitanii nu au tras pe poarta lui Lloris. E adevărat că nici francezii nu au jucat mare lucru, dar iniţiativa le-a aparţinut. LIVE TEXT PROSPORT

Nu, nu poate continua. Ronaldo încearcă un sprint, dar îşi dă seama că nu se poate tura la maximuj şi cere imediat schimbarea. Finala EURO 2016 pierde cel mai important om de pe teren, iar CR7 plânge în hohote, pentru că e nevoit să-şi lase naţionala la greu. Iese de pe teren pe targă şi cu ochii în lacrimi, aplaudat la scenă deschisă de întreg stadionul. E o imagine pe care nu am fi vrut s-o vedem niciodată, cu niciun jucător, mai ales în finala unui EURO. A intrat Quaresma. - LIVE TEXT PROSPORT

Scene sfâşietoare pe Stade de France. Lovit de Payet în începutul meciului, Ronaldo se prăbuşeşte pe teren, cu ochii în lacrimi. Echipa medicală intră pe teren pentru a încerca să-l ajute, dar lovitura primită de la Payet, în genunchiul stâng, arată foarte rău. Ronaldo părăseşte terenul cu ochii în lacrimi. Ce moment trist! Să sperăm că se va întoarce pe teren. - LIVE TEXT PROSPORT

Hotelul în care a fost cazată delegaţia echipei naţionale a Franţei a fost evacuat cu doar câteva ore înaintea finalei EURO 2016 după ce poliţiştii au găsit un pachet suspect în vecinătatea clădirii. Toată zona a fost imediat evacuată, iar forţele de ordine au detonat controlat pachetul suspect.

LIVE TEXT AICI

ECHIPELE DE START

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, Raphael Guerreiro - William Carvalho - Renato Sanches, Joao Madrio, Adrien Silva - Ronaldo, Nani

Franţa: Lloris - Sagna, Umtiti, Koscielny, Evra - Matuiti, Pogba, Sissoko - Payet, Giroud, Griezmann

Trofeul EURO 2016 a ajuns pe Stade de France. În câteva ore vom afla dacă va fi ridicat de Ronaldo sau de Lloris.

Stade de France va fi gazda celui mai aşteptat eveniment fotbalistic al acestui an. Franţa a mai jucat de şase ori aici în istoria turneelor finale şi a strâns cinci victorii şi un egal. Două ore până la marele meci.