Elena Gabriela Ruse (21 de ani, 195 WTA) a trecut, luni seară, la câţiva centimetri de prima mare victorie a carierei. Pe Terenul 1 de la Wimbledon, Gabi a ratat şase mingi de meci cu Agnieszka Radnwanska (29 de ani, 30 WTA), fostă finalistă pe iarba londoneză, şi a trebuit să se recunoască învinsă, scor 1-6, 6-4, 5-7, după un thriller de două ore şi 42 de minute, scrie prosport.ro.

388 afișări
Imaginea articolului Gabriela Ruse a trecut, la 21 de ani, pe lângă prima mare victorie a carierei. Cronica meciului în care românca a avut în mână o fostă finalistă de la Wimbledon

Wimbledon 2018, ziua întâi de concurs. Serena termină în trei seturi meciul cu olandeza Arantxa Rus şi îi lasă loc, pe al doilea cel mai mare teren de la Wimbledon, debutantei Gabi Ruse. E primul ei meci pe tabloul principal la un Grand Slam, după trei victorii în calificări şi câţiva ani de muncă. Iar adversara e pe măsură: Agnieszka Radwanska, cea care poartă după ea o carte de vizită impresionantă. "Doar" 30 WTA, dar fost număr 2 WTA, fostă finalistă la Wimbledon în 2012 şi semifinalistă în 2013 şi 2015. Există un challenge mai mare la primul meci al carierei pe main draw? Cu greu!

TITLURILE ZILEI

Şi Gabi începe aşa cum, probabil, ar fi început orice debutantă. Crispată, fără ritm, cu loviturile dereglate, apăsată de miile de fani din tribune şi de numele adversarei. "Aga" se comportă ca un contabil, adună punct după punct şi, cât ai clipi, fuge la 5-0 şi minge de 6-0. Dar Gabi găseşte primele răspunsuri, face câteva puncte frumoase salveză game-ul şi sărbătoreşte vocal. Angrenează şi publicul în joc şi e clar că s-a mai detensionat. Până la finalul primului set, 6-3 Radnwanska în 39 de minute, reuşeşte şi un break, iar perspectivele sunt bune. Vom vedea altceva? DA!

Începe setul al doilea şi poloneza nu face decât să împingă mingea, în stilul caracteristic, spre ternul advers şi să aştepte greşeala. Dar dubiile apar, pentru că Gabi nu mai greşeşte. Trece în avantaj, 4-1, îşi păstrează calmul şi, după alte 55 de minute, câştigă primul ei set la un turneu de Mare Şlem. 6-4, e loc de surpriză!

Cu aura de fostă forţă în circuitul WTA, actualmente pe locul 30 WTA, Radwanska nu dă niciun moment senzaţia că intră în panică, însă meciul începe să i se scurcă printre degete. Loveşte prima în decisiv, face break-ul, dar Gabi se redresează instant: rebreak, 1-1, o luăm de la capăt. Apoi se merge cap la cap până la 4-4, Gabi salvează o minge de break, trece din nou în faţă, 5-4, şi îşi dă seama că se află la un game de victoria carierei. Şi ce succes ar fi...