Reprezentativa Germaniei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a învins, cu scorul de 4-0 (1-0), selecţionata Argentinei, sâmbătă, la Cape Town, într-un meci contând pentru sferturile de finală ale competiţiei din Africa de Sud.

93 afișări
Imaginea articolului Germania a învins Argentina, scor 4-0, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale

Germania a învins Argentina, scor 4-0, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Golurile au fost marcate de Tomas Mueller, în minutul 3, Miroslav Klose, în minutele 68 şi 89, şi Arne Friedrich, în minutul 74.

Argentina: 22. Romero - 15. Otamendi (23. Pastore '70), 2. Demichelis, 4. Burdisso, 6. Heinze - 20. Maxi Rodriguez, 14. Mascherano, 7. Di Maria (16. Kun Aguero '75) - 10. Messi - 11. Tevez, 9. Higuain. Antrenor: Diego Armando Maradona.

Germania: 1. Neuer - 16. Lahm, 17. Mertesacker, 3. A. Friedrich, 20. Boateng (2. Jansen '72) - 6. Khedira (18. Kroos '77), 7. Schweinsteiger - 13. Mueller (15. Trochowski '84), 8. Ozil, 10. Podolski - 11. Klose. Antrenor: Joachim Low.

Cartonaşe galbene: Otamendi ('11), Mascherano ('80) / Muller ('35)

Omul meciului a fost desemnat atacantul german Bastian Schweinsteiger.

Vezi aici rezumatul meciului Germania - Argentina.

Partida a fost arbitrată de o brigadă formată din centralul Ravshan Irmatov (Uzbekistan), ajutat de asistenţii Rafael Ilyasov (Uzbekistan) şi Bakhadyr Kochkarov (Kîrgîzstan). Rezervă a fost Jerome Damon (Africa de Sud).

Naţionala Germaniei va întâlni miercuri în semifinalele Cupei Mondiale, reprezentativa care va învinge în sfertul de finală dintre Spania şi Paraguay.