HCM Baia Mare s-a calificat şi matematic în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, pentru al doilea sezon consecutiv, după ce a câştigat vineri seara cu 38-27 partida cu Thuringer, iar Fleury Loiret a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, cu 38-21 de Rostov, liderul Grupei 1.

894 afișări
Imaginea articolului Handbal feminin: HCM Baia Mare s-a calificat matematic în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Handbal feminin: HCM Baia Mare s-a calificat matematic în sferturile de finală ale Ligii Campionilor (Imagine: Dan Cosmin/ Arhiva Mediafax Foto)

Vicecampioana României la handbal feminin a câştigat 5 partide consecutive în Liga Campionilor, în drumul spre calificare. HCM Baia Mare ocupă în prezent locul 2 în grupă, cu 10 puncte, după 5 victorii şi 4 înfrângeri. Rostov, Ferencvaros, Larvik, Fleury Loiret şi Thuringer fac parte din grupa băimărencelor. Primele patru echipe din Grupa 1 se califică în play-offul Ligii Campionilor.

În ultimul meci din grupe, HCM Baia Mare va juca în deplasare împotriva celor de la Ferencvaros (Ungaria), pe 27 februarie. Posibilii adversari ai echipei HCM Baia Mare în sferturile Ligii Campionilor sunt Buducnost, Gyor şi Vardar Skopje. Dacă vrea să evite un meci împotriva formaţiei Buducnost, câştigătoarea Ligii Campionilor în 2015, atunci HCM Baia Mare trebuie să câştige şi partida de săptămâna viitoare.