Echipa naţională a Irlandei Nord s-a calificat la turneul final al Campionatului European din 2016, după ce a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), reprezentativa Greciei, într-un meci din penultima etapă a grupei F a preliminariilor, din care face parte şi formaţia României. Totodată, echipa naţională a Ungariei a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), reprezentativa Insulelor Feroe.

907 afișări
Imaginea articolului Irlanda de Nord a învins Grecia, scor 3-1, şi s-a calificat la Campionatul European din 2016. Ungaria a învins Insulele Feroe, cu 2-1

Golurile învingătorilor au fost marcate de Davis '35, '58 şi Magennis '49, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Aravidis, în minutul 87.

Irlanda de Nord: McGovern - McNair (McCullough '85), McAuley, Cathcart, Brunt - Ward (McGinn '81), Evans, Dallas - Norwood, Magennis (Boyce '78), Davis. Selecţioner: Michael O'Neill.

Grecia: Karnezis - Torosidis, Moras, Papastathopoulos, Holebas - Samaris, Tziolis, Aravidis - Karelis (Mantolas '65), Mitroglou (Athanasiadis '76), Kone (Pelkas '71). Selecţioner: Kostas Tsanas.

La acest meci nu s-au acordat cartonaşe galbene.

Ungaria a învins Insulele Feroe, scor 2-1, în preliminariile Euro-2016

Echipa naţională a Ungariei a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), reprezentativa Insulelor Feroe, într-un meci din penultima etapă a grupei F a preliminariilor Campionatului European din 2016, din care face parte şi formaţia României.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Bode, în minutele 63 şi 71, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Jakobsen, în minutul 11.

Ungaria: Kiraly - Fiola, Juhasz, Guzmics, Kadar - Nagy, Tozser (Nemeth '46) - Bodi (Bode '46), Gera, Dzsudzsak - Nikolici (Priskin '75). Selecţioner: Bernd Storck.

Insulele Feroe: Nielsen - Naes, Nattestad (Faero '84), Gregersen, Davidsen - Joensen (Sorensen '78), Jakobsen (Justinussen '62), Baldvinsson, Vatnhamar, Bartalsstovu - Edmundsson. Selecţioner: Lars Olsen.

Cartonaşe galbene: Gera '36 / Baldvinsson '18, Gregersen '43, '90+4.

Cartonaş roşu: Gregersen '90+4.

În ultima etapă a grupei F, duminică, de la ora 19.00, vor avea loc meciurile: Insulele Feroe - România, Finlanda - Irlanda de Nord şi Grecia - Ungaria.