Liverpool a început în ofensivă partida, Firmino fiind cel mai aproape de deschiderea scorului. Brazilianul a scăpat pe contraatac în flancul drept, a şutat în diagonală, l-a învins pe Alisson, dar mingea a trecut dramatic prin faţa porţii. A urmat replica italineilor. Kolarov a fost la un pas să deschidă scorul cu o execuţie în stilul său caracteristic, scrie prosport.ro

1331 afișări
Imaginea articolului Liga Campionilor | Salah a dirijat o prestaţie impresionantă a "cormoranilor": 5-2 cu AS Roma şi Liverpool e la un pas de finala de la Kiev. Cronica meciului în care finalul a redat speranţa unei noi minuni pe Olimpico

Sârbul a expediat o torpilă spre poarta adversă, iar Karius a respins cu vârful degetelor în bara transversală. Întreg stadionul a amuţit. Liverpool s-a ridicat şi a replicat pe măsură. Sadio Mane a scăpat singur spre poartă, a încercat să trimită "în tavan", dar mingea s-a dus peste.

Cu trecerea timpului, Roma a ajuns să fie ruptă la mijlocul terenului. "Cormoranii" au avut minute bune în care au defilat pe gazon, fără niciun fel de problemă. A urmat momentul care a descătuşat publicul prezent pe Anfield. Salah a punctat superb, atunci când toată lumea aştepta ca el să facă diferenţa. Egipteanul a trimis la vinclu, balonul a muşcat transversala şi a picat în plasa laterală. Roma n-a avut timp să se ridice din pumni, acelaşi Salah reuşind să-l lobeze pe Alisson pentru 2-0, la ultima fază a reprizei. Două goluri superbe, două goluri imense, două goluri care o duc pe Liverpool la un pas de finala de la Kiev.

Aproape calificaţi

Jocul a rămas neschimbat după pauză. Liverpoolşi-a păstrat ritmul, iar elevii lui Klopp au avut nevoie de numai zece minute pentru a duce scorul la 3-0. Salah a fost lansat din nou, de această dată dintr-o poziţie suspectă de ofsaid, a pasat în centru, iar Mane a trimis cu mult calm la colţul lung.