Meci cu 5 goluri la Botoşani, în penultimul joc al primei etape din Superligă

Penultimul meci al etapei inaugurale a campionatului de fotbal a României s-a încheiat luni seara cu victoria lui FC Botoşani, care a învins cu 3-2 pe Chindia Târgovişte.

534 afișări
Imaginea articolului Meci cu 5 goluri la Botoşani, în penultimul joc al primei etape din Superligă

Mihai Teja, antrenor la FC Botoşani

Moldovenii au deschis scorul repede, beneficiind de o lovitură de pedeapsă transformată de Mailat în minutul 3 (1-0).

Oaspeţii au egalat peste 10 minute, Andrei Şerban şutând din marginea careului, plasat pentru 1-1 (min. 13).

Florescu a readus gazdele în avantaj, în minutul 29, reluând cu capul o centrare din lovitură liberă (2-1).

Peste doar 3 minute, Mailat a majorat diferenţa la 3-1, după ce a driblat portarul şi a înscris din unghi (min. 32).

Chindia a dat replica după pauză, când după o eroare în defensivă şi un şut respins de Pap, Mihaiu a marcat din voleu pentru 3-2 (min. 48).

Până la final s-au mai înregistrat două eliminări de fiecare parte, pentru cumul de cartonaşe, cei care au primit roşu fiind Căpuşă, în minutul 62, la oaspeţi, şi Santos, minutul 68, la gazde.

Cu această victorie, FC Botoşani ocupă momentan locul 3 în clasament, devansată de FC Hermannstadt şi FC Argeş.