Mihaela Buzărnescu (30 WTA) s-a calificat în optimile de la Birmingham, după o lecţie predată în decisiv adversarei sale, scrie prosport.ro.

3577 afișări
Imaginea articolului Mihaela Buzărnescu s-a calificat în optimile de la Birmingham, după ce a făcut instrucţie la final cu Timea Babos

Mihaela Buzărnescu îşi continuă parcursul pe iarbă, exact aşa cum l-a început săptămâna trecută, la Nottingham. Ajunsă acolo până în sferturile de finală graţie celor două victorii în set decisiv, înainte de a fi învinsă cu 2-0 de Naomi Osaka, bucureşteanca în vârstă de 30 de ani a dat start la Birmingham cu o a şaptea victorie în trei seturi din sezon, care o ajută să ajungă pe plus la raportul victorii / înfrângeri în setul trei pe 2018 (are şase înfrângeri în decisiv). A 30-a jucătoare a lumii a trecut de Timea Babos (36 WTA), scor 6-3, 4-6, 6-0, având procentaje net superioare la serviciu.

În optimi, Mihaela Buzărnescu o va înfrunta pe croata Petra Martic (45 WTA), cea care a reuşit una dintre cele două surprize ale primului tur de la Birmingham, învingând-o pe Coco Vandeweghe (SUA, 15 WTA, cap de serie 8), cu un categoric 6-3, 6-2, în 61 de minute de joc. Meciul Mihaela Buzărnescu - Petra Martic va încheia programul zilei de miercuri pe Terenul Central (aproximativ ora 18:00 în România) şi este o rejucare a unei partide din turul doi al calificărilor de la Wimbledon 2017 - adjudecată de croată cu 7-6(4), 6-3.

În sferturi, Mihaela Buzărnescu o poate înfrunta din nou pe Elina Svitolina, jucătoarea pe care o învingea cu 6-3, 7-5 în turul trei al turneului de la Roland Garros, în urmă cu mai puţin de o lună, scrie prosport.ro