- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Mihai Covaliu a cucerit medalia de bronz la JO-2008 (Galerie Foto)
Sportivul Mihai Covaliu a câştigat, marţi, bronzul în proba de sabie din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing, aducând delegaţiei României a doua medalie la competiţia din China, după aurul câştigat de judoka Alina Dumitru.
Covaliu l-a învins în finala mică pe francezul Julien Pillet, cu scorul 15-11.
Sportivul român a ratat calificarea în finala mare, pierzând cu scorul de 13-15, întâlnirea din semifinale cu francezul Nicolas Lopez, după ce a condus aproape tot timpul partidei.
Covaliu: E cea mai grea medalie pe care am câştigat-o vreodată
"E bine că am luat bronzul. Se putea mai bine, dar asta este. E cea mai grea medalie pe care am câştigat-o vreodată. Mi-am dorit-o enorm. A fost un concurs foarte greu, cu adversari foarte bine pregătiţi. În semifinală, am greşit puţin tactic forţând de la început. Pe final adversarul a fost mai proaspăt. În finala mică mi-am conservat energia pentru ultimele asalturi. Francezul Lopez nu mă bătuse niciodată, dar din păcate a făcut-o tocmai acum, în semifinala olimpică", a declarat Covaliu.
Sabrerul Mihai Covaliu, în vârstă de 30 de ani, este campion olimpic la Sydney, în 2000 şi mai are în palmares un titlu mondial la sabie individual la Leipzig, în 2005, precum şi unul european, pe echipe, la Izmir, în 2006.
De asemenea, Covaliu este medaliat cu argint la CM de la Havana, din 2003 şi mai are în palmares cinci medalii de bronz la CE (2008, 2007, 2005 - pe echipe, 2002, 2001) şi două la CM (2002 şi 2001).
-
Peste 23.000 de locuitori din judeţul Buzău, izolaţi. Elicopter al MAI, solicitat pentru a transporta la spital 11 persoane - FOTO
Social astăzi, 10:57
Peste 23.200 de locuitori din 20 de comune ale judeţului Buzău continuă să fie izolaţi, vineri, iar jandarmii şi pompierii militari vor merge în aceste zone pentru a le duce oamenilor alimente, în timp ce 11 persoane au probleme medicale, fiind solicitat un elicopter pentru a le prelua. citeşte tot
-
Ungureanu cere MAI să se implice "total" în organizarea alegerilor şi să evite problemele de imagine
Politic astăzi, 10:16
Premierul Mihai Răzvan Ungureanu a cerut angajaţilor Ministerului Administraţiei şi Internelor să aibă o implicare "totală" în organizarea alegerilor din acest an, arătând că Guvernul îşi pune la bătaie credibilitatea pentru corectitudinea acestora, şi să evite apariţia unor noi probleme de imagine. citeşte tot





opinia ta aici
va urez multe felictari tie si lui irina....!!!
intra pe intrebi.ro si ai parte de service live gratuit pentru calculatorul tau. specialistii din domeniu iti repara calculatorul gratuit prin intermediul chat-ului.
iti repara calculatorul fara sa vina cineva la tine acasa si fara sa fii nevoit sa te cari cu computerul in spate la un service.
service live gratuit pentru calculatorul tau!