Monica Niculescu şi-a revenit după o accidentare suferită în startul sezonului, obţinând miercuri calificarea în sferturile turneului WTA de la Taipei, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

1162 afișări
Imaginea articolului Monica Niculescu a învins o jucătoare mai bine clasată şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Taipei

Monica Niculescu (99 WTA) a învins o jucătoare mai bine clasată cu 42 de locuri la Taipei! "Moni" a trecut de Zarina Diyas (Kazahstan, 57 WTA), scor 6-0, 1-6, 6-4, asigurându-şi biletul pentru sferturile competiţiei de categorie International. Meciul a durat două ore şi trei minute, căpătând accente dramatice din cauză că adversara Monicăi a răsturnat scorul în mod incredibil.

După ce a câştigat fără drept de apel primul set, Niculescu s-a văzut condusă cu 6-0, 1-6, 3-4 şi break! Din fericire pentru româncă, dar şi pentru racheta ei, care a rămas nedistrusă până la final, Diyas nu a putut duce revenirea la bun sfârşit! Monica şi-a revenit brusc şi, la fel ca Wozniacki în finala cu Halep, şi-a adjudecat ultimele trei game-uri ale partidei.

Niculescu accede pentru a doua oară în acest sezon în sferturile unui turneu WTA, după ce a mai reuşit o performanţă similară şi la Hobart. Ea nu a putut atunci să lupte pentru semifinale, întrucât s-a accidentat la gât şi a abandonat înaintea meciului cu Elise Mertens. Pentru un loc în careul de aşi de la Taipei, Monica se va duela cu câştigătoarea meciului Sabine Lisicki (Germania, 246 WTA) - Nao Hibino (Japonia, 93 WTA).