Britanicul Lewis Hamilton de la Mercedes a câştigat, duminică, a treia cursă la rând, Marele Premiu al Chinei, a patra etapă a Campioantului Mondial de Formula 1, şi tot pentru a treia oară consecutiv el a fost urmat de colegul său, germanul Nico Rosberg.

88 afișări
Imaginea articolului O nouă "dublă" Mercedes: Hamilton a câştigat a treia cursă la rând, Marele Premiu al Chinei

O nouă "dublă" Mercedes: Hamilton a câştigat a treia cursă la rând, Marele Premiu al Chinei (Imagine: AFP/ Mediafax Foto)

Pe locul trei s-a clasat spaniolul Fernando Alonso (Ferrari), înaintea piloţilor Red Bull, australianul Daniel Ricciardo şi germanul Sebastian Vettel, situaţi în ordine pe locurile 4 şi 5.

Un alt german, Nico Hulkenberg (Force India), a fost al şaselea, iar finlandezul Valtteri Bottas (Williams) al şaptelea, înaintea compatriotului său Kimi Raikkonen (Ferrari), care a trecut linia de sosire al optulea.

Mexicanul Sergio Perez (Force India) şi rusul Danil Kviat (Toro Rosso) au ocupat în acestă ordine locurile 9 şi 10.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Spaniei, va avea loc, la 11 mai, la Barcelona.

În urma acestor rezultate, clasamentul piloţilor (primele zece poziţii) este următorul: