Pandurii Târgu Jiu a învins CFR Cluj, scor 2-1, în etapa a IX-a a Ligii I

Echipa Pandurii Târgu Jiu a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), formaţia CFR Cluj, într-un meci din etapa a IX-a a Ligii I, în urma căruia gorjenii au revenit pe primul loc al clasamentului.

522 afișări
Imaginea articolului Pandurii Târgu Jiu a învins CFR Cluj, scor 2-1, în etapa a IX-a a Ligii I

Pandurii Târgu Jiu a învins CFR Cluj, scor 2-1, în etapa a IX-a a Ligii I (Imagine: Shutterstock)

Golurile învingătorilor au fost marcate de Maxim '50 şi Răduţ '81, ambele din penalti, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Bastos, în minutul 52.

1-0: Maxim a transformat penaltiul acordat de Cristian Balaj pentru un fault comis de Sepsi asupra la Grigoraş.

1-1: Bastos a trecut uşor de Viera şi l-a învins pe Lazar cu un şut în forţă de la 16 metri.

2-1: Răduţ a transformat penaltiul acordat pentru un henţ în careu comis de Mureşan.

În minutul 43, antrenorul clujenilor Ioan Andone a fost trimis în tribună pentru proteste.

În minutul 90+4, Cadu a primit direct cartonaşul roşu după ce l-a lovit intenţionat pe Nistor.

Pandurii Târgu Jiu: Lazăr - Unguruşan, Viera, Mamele, Vlad - Maxim (Rusu '87), Nistor, Răduţ - Grigoraş, Lemnaru (Boutadjine '68), Ibeh (Matulevicius '59). Antrenor: Petre Grigoraş.

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Rada, Sepsi (Nicoară '64) - G. Mureşan, Godemeche (Luis Alberto '71) - Aguirregaray (Rui Pedro '86), Bastos, Camora - Bjelanovici. Antrenor: Ioan Andone.

Cartonaşe galbene: Viera '58 / Bjelanovici '28, Nicoară '71, Ivo Pinto '80, G. Mureşan '90.

Cartonaş roşu: Cadu '90+4

Arbitri: Cristian Balaj (central) - Cristian Nica, Radu Ghinguleac (asistenţi) - Florin Marcu (rezervă).

Observatori: Cornel Sorescu, Paul Mincu.