Patru tenismene românce s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de la Madrid: Simona Halep, Irina Begu, Patricia Ţig şi Sorana Cîrstea. Singura care merge în semifinală este Simona Halep, care a învins-o în disputa româncelor din sferturi pe Irina Begu, cu 6-3, 0-6, 6-1.

12202 afișări
Imaginea articolului Turneul de la Madrid: O singură româncă din cele patru calificate în sferturi rămâne în competiţie: Simona Halep. Irina Begu, Sorana Cîrstea şi Patricia Ţig părăsesc competiţia

Simona Halep

UPDATE 00:20 Samantha Stosur câştigă partida cu Patricia Ţig, impunându-se cu 6-4 în cel de al doilea set

UPDATE 23:44 Samantha Stosur câştigă primul set cu Patricia Ţig, cu 6-3

UPDATE 19:20 Cibulkova câştigă cu 6-3 setul decisiv al meciului cu Sorana Cîrstea

UPDATE ora 15.00: Meciul dintre Simona Halep şi Irina Begu a început

Simona Halep (locul 7 în clasamentul WTA) a câştigat, miercuri, meciul cu elveţianca Timea Bacsinszky (15 WTA), scor 6-2, 6-3, în optimile de finală ale turneului de la Madrid, şi va evolua împotriva Irinei Begu (34 WTA) în sferturile competiţiei desfăşurate pe zgură. Irina Begu a învins-o în optimile de finală ale turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid pe jucătoarea Christina McHale din State Unite, scor 6-7, 6-4, 6-4.

Jucătoarea de tenis Patricia Ţig (locul 134 în clasamentul WTA) a câştigat, miercuri, partida cu americanca Madison Keys (25 de ani), scor 6-3, 6-4, în optimile de finală ale turneului de la Madrid, disputat pe zgură şi dotat cu premii totale în valoare de 4.771.360 de euro.

Meciul a durat o oră şi 16 minute. Pe durata partidei, Patricia Ţig a servit un as şi a comis 4 duble greşeli, iar procentajul primului serviciu a fost excelent, 77%. Românca a reuşit nu mai puţin de 7 break-uri. De partea cealaltă, Madison Keys a câştigat doar patru game-uri pe serviciul advers.

Gălăţeanca venită din calificări a impresionat şi în primele două tururi: 6-3, 4-6, 6-2 cu Daria Kasatkina (Rusia. 32 WTA), respectiv 6-2, 6-3 cu Sloane Stephens (SUA, 21 WTA). Patricia intră în Top 100 WTA, de săptămâna viitoare, după calificarea în sferturi la Madrid.

Pentru accederea în turul următor la Madrid, Patricia Ţig şi-a asigurat 245 puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 114.560 de euro.

În sferturile de finală ale competiţiei patronate de către Ion Ţiriac, Patricia Ţig o va întâlni pe australianca Samantha Stosur (32 ani, locul 23 WTA).

Ţig, în vârstă de 21 de ani, are în palmares o finală WTA la simplu (Baku, 2015) şi una la dublu (Bucureşti, 2015).

Iată programul zilei de joi în cadrul turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid:

Ora 13:00 Louisa Chirico (SUA, 130 WTA) - Daria Gavrilova (Australia, 39 WTA)

Ora 15:00 Simona Halep (România, 7 WTA) - Irina Begu (România, 34 WTA)

Ora 16:00 Sorana Cîrstea (România, 127 WTA) - Dominika Cibulkova (Slovacia, 38 WTA)

Ora 22:30 Patricia Ţig (România, 137 WTA) - Samantha Stosur (Australia, 23 WTA)