Fundaşul echipei Internazionale Milano, Cristian Chivu, a fost desemnat de site-ul calciomercato.it cel mai slab jucător al etapei a XXXI-a din Serie A, după prestaţia din meciul pierdut, sâmbătă, cu scorul de 0-3, în faţa formaţiei AC Milan.

35 afișări
Imaginea articolului Presa italiană: Cristian Chivu, cel mai slab jucător al etapei a XXXI-a din Italia

Presa italiană: Cristian Chivu, cel mai slab jucător al etapei a XXXI-a din Italia (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Internaţionalul român a fost notat cu 4 de sursa citată şi a fost urmat în topul celor mai slabi jucători ai rundei de fotbaliştii echipei US Palermo, Federico Balzaretti şi Javer Pastore.

În ierarhia celor mai buni jucători ai etapei pe primele locuri s-au clasat Edinson Cavani (SSC Napoli), nota 9, Alexandre Pato (AC Milan), nota 8,5, şi Andrea Bertolacci (US Lecce), nota 8.

Echipa Internazionale Milano, cu Cristian Chivu în teren până în minutul 54, când românul a primit un cartonaş roşu, a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 3-0 (1-0), de formaţia AC Milan, în derbiul etapei a XXXI-a a campionatului Italiei. AC Milan a deschis scorul în primul minut de joc, prin Pato, care a reuşit şi golul al doilea în minutul 62. Al treilea gol al formaţiei gazde a fost reuşit de Cassano, în minutul 89, din penalti.

În minutul 54, fundaşul Cristian Chivu a primit cartonaşul roşu după ce l-a faultat pe Pato din postura de ultim apărător. În minutul 90+1, Cassano (AC Milan) a primit al doilea cartonaş galben, fiind eliminat.