Mihaela Buzărnescu (31 WTA) s-a impus în faţa australiencei Daria Gavrilova (48 WTA), scor 6-4, 6-2, şi s-a calificat în turul secund la turneul WTA de la Acapulco.

1217 afișări
Imaginea articolului Prima victorie din 2019, la Acapulco. Mihaela Buzărnescu trece în turul doi al turneului, după o serie lungă de înfrângeri

Într-o partidă ce a durat o oră şi 27 de minute, Buzărnescu, a patra favorită a întrecerii, a început destul de greu primul set, fiind condusă cu 2-0. Românca a revenit la conducerea jocului, a câştigat de trei pe serviciul adversarei şi s-a impus cu 6-4.

În actul secund, evenimentele au avut o desfăşurare asemănătoare. Australianca a condus din nou cu 2-0, însă au fost singurele game-uri obţinute de aceasta. Buzărnescu a comis tot mai puţine greşeli şi nu i-a mai dat nicio şansă australiencei până la final, impunându-se cu 6-2.

A fost prima victorie a Mihaelei Buzărnescu după 11 înfrângeri consecutive. În optimile de finală ale turneul de la Acapulco, aceasta o va întâlni pe Bianca Andreescu (71 WTA), jucătoare canadiană de origine română.