Rapid a învins Steaua, scor 1-0, în derbiul etapei a XVIII-a a Ligii I

Formaţia Rapid Bucureşti a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Steaua, în derbiul etapei a XVIII-a a Ligii I, unicul gol al meciului fiind marcat de Marcel Gecov, în minutul 60.

285 afișări
Imaginea articolului Rapid a învins Steaua, scor 1-0, în derbiul etapei a XVIII-a a Ligii I

Rapid a învins Steaua, scor 1-0, în derbiul etapei a XVIII-a a Ligii I (Imagine: Alexandru Hojda/Mediafax Foto)

Daniel Niculae i-a pasat lui Rui Miguel, acesta a ridicat o minge peste apărarea stelist, Gecov a preluat pe piept şi a marcat de la nouă metri în dreapta lui Cojocaru.

Acesta a fost primul gol marcat de Rapid după 398 de minute în Liga I. Este prima victorie obţinută de Rapid după etapa a VII-a.

Jucătorii stelişti au lovit bara de două ori, în prima repriză prin Papp şi în a doua prin Tănase.

Steaua: Cojocaru - Papp, Luchin (Bourceanu '46), Varela, Guilherme - Breeveld (Stanciu '63), Filip - Popa, Chipciu, Tănase - Ţucudean (Rusescu '55). Antrenor: Constantin Gâlcă.

Rapid: Buchta - Săpunaru, Borda, Cmovs, Josl - Garai, Gecov, D. Niculae (Cerlincă '90) - Meulens (Al. Dan '80), Benson, Pancu (Rui Miguel '52). Antrenor: Cristian Pustai.

Cartonaşe galbene: Ad. Popa '31, Luchin '35, Rusescu '62, Tănase '73, Filip '87 / Meulens '69, Săpunaru '72, '90+3, Garai '82

Cartonaş roşu: Săpunaru '90+3

Meciul a fost arbitrat de Cristian Balaj, ajutat de Adrian Radu Ghinguleac şi Sebastian Eugen Gheorghe. Arbitri adiţionali au fost Marian Balaci şi George Rădulescu, iar rezervă Stelian Slabu.

Observatorii partidei au fost Augustus Constantin şi Paul Cazan.

Suporterii Stelei de la Peluza Nord au afişat următoarele bannere: "Dintr-un club cu renume, ai o clonă fără nume", "Promiteţi un club curat, dar de bani v-aţi agăţat", "CSA la DNA" şi "Gigi cu generalii, nu ştiu cum să împartă banii".

La partidă au asistat 9.437 de spectatori, între care 1250 de rapidişti.