Formaţia Real Madrid a câştigat, marţi, pe teren propriu, după prelungiri, scor 4-2 (1-2), împotriva echipei Bayern Munchen, în manşa retur a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, şi a obţinut calificarea în semifinalele competiţiei, cu scorul general de 6-3.

807 afișări
Imaginea articolului Real Madrid a învins Bayern Munchen şi s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor

Real Madrid a învins Bayern Munchen şi s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor (Imagine: Hepta)

Golurile au fost marcate de Cristiano Ronaldo, în minutele 76, 105 şi 110, şi Marco Asensio, în minutul 112, pentru Real Madrid. Pentru echipa germană au punctat Robert Lewandowski, din penalty, în minutul 53, respectiv Sergio Ramos, în propria poartă, în minutul 78.

Real Madrid: Navas - Carvajal, Nacho, Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos (Kovacic 114') - Isco (L. Vazquez 71'), Benzema (Asensio 64'), C. Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Bayern: Neuer - Lahm, Hummels, Boateng, Alaba - Alonso (Muller 75') - Robben, Vidal, Alcantara, Ribery (D. Costa 71') - Lewandowski (Kimmich 78'). Antrenor: Carlo Ancelotti.

În tur, Bayern Munchen a pierdut, pe teren propriu, scor 1-2, cu Real Madrid, după golul înscris din penalty de Arturo Vidal, respectiv cele două reuşite ale lui Cristiano Ronaldo.

Marţi, Atletico Madrid a obţinut, de asemenea, calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a remizat, scor 1-1, cu Leicester City, în retur. În tur, formaţia pregătită de Diego Simeone s-a impus cu 1-0.