Atleţii din România au terminat competiţia destinată juniorilor 1 pe locul doi în clasamentul pe ţări, cu opt titluri supreme, zece medalii de argint şi nouă de bronz.

304 afișări
Imaginea articolului România a cucerit 27 de medalii la Balcaniada de la Cluj-Napoca/ Medaliile obţinute de sportivii români

România a cucerit 27 de medalii la Balcaniada de la Cluj-Napoca

După ce a găzduit Internaţionalele României la atletism, stadionul Cluj Arena a fost şi locul de desfăşurare al Balcaniadei pentru juniori 1. Ţara noastră a fost bine reprezentată, sportivii ”tricolori” reuşind să urce pe podium în majoritatea probelor. La finalul competiţiei, bilanţul pentru degelaţia României a fost unul extrem de bun: 27 de medalii cucerite, dintre care opt de aur, zece de argint şi nouă de bronz.

Preşedintele FRA, Florin Florea, s-a arătat mulţumit de perfomanţele ”tricolorilor” de la cea de-a 49 a ediţie a Balcaniadei destinate juniorilor U20. ”Am arătat că am putut organiza o competiţie de acest nivel şi ne gândim la alte concursuri majore pe care vrem să le găzduim pe viitor. Ne-am dori să creştem împreună cu publicul din Cluj şi din România şi an de an să vină lumea la stadion şi să le oferim spectacol şi performanţe. La nivel sportiv, ne gândim la Campionatul European din Suedia, dar şi la FOTE, acolo tinerii vor simţi spiritul olimpic. Avem copii foarte talentaţi şi sunt sigur că sprijiniţi de toată lumea vor performa în următorii ani la nivel înalt” – Florin Florea, preşedintele Federaţiei Române de Atletism.