Reprezentativa României a ratat calificarea la Cupa Mondială din Brazilia, după ce a încheiat la egalitate, marţi seară, pe Arena Naţională, scor 1-1, cu selecţionata similară a Greciei, în manşa retur a barajului de accedere la turneul din 2014.

8173 afișări
Imaginea articolului ROMÂNIA - GRECIA, scor 1-1 în returul barajului. "Tricolorii" au ratat calificarea la Cupa Mondială din Brazilia - FOTO

ROMÂNIA - GRECIA, scor 1-1 în returul barajului. "Tricolorii" au ratat calificarea la Cupa Mondială din Brazilia (Imagine: Octav Ganea/ Mediafax Foto)

România a înscris prin Torosidis '55 (autogol), iar pentru Grecia a punctat Mitroglou '23.

În tur, vineri, la Pireu, Grecia s-a impus cu scorul de 3-1.

0-1: În minutul 23, Kostas Mitroglou a deschis scorul după o pasă de la Karagounis şi a înscruis cu un şut plasat de la 13 metri în dreapta lui Tătăruşanu.

1-1: Torosidis a încercat să degajeze o minge de la 14 metri, însă a şutat în vinclu în dreapta lui Karnezis.

România: Tătăruşanu - Măţel, Goian, Chiricheş, Raţ (Latovlevici '26) - Hoban - Torje (Niculae '56), Stancu (Grozav '86), Tănase, Maxim - Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă

Grecia: Karnezis - Torosidis (Vyntra '72), Papastathopoulos, Siovas (Manolas '80), Holebas - Maniatis, Karagounis (Samaris '73), Tziolis - Salpingidis, Mitroglou, Samaras. Selecţioner: Fernando Santos

Cartonaşe galbene: Mitroglou '24, Holebas '57, Tziolis '89

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Serbia, cu Milorad Mazici la centru. El a fost ajutat de asistenţii Milovan Ristici şi Dalibor Djurdjevici, şi de rezerva Bosko Jovanetici. Cei patru arbitri au fost supervizaţi de italianul Alfredo Trentalange (observator pentru arbitri), iar observator de joc din partea FIFA a fost danezul Steen Michael Dahrup.

Pe tabela electronică a Arenei Naţionale au fost afişate versurile "Deşteaptă-te, române", în timpul intonării imnului. Fanii români au susţinut echipa naţională şi fluturând steguleţe tricolore, aflate pe scaunele de pe Arena Naţională. La începutul meciului, suporterii români au afişat un imens drapel tricolor care a acoperit întreaga peluză şi au afişat un banner: "Luptaţi pentru neam, credinţă şi ţară".

În minutul 42, crainicul stadionului a făcut apel la fanii români să nu mai ţintească cu lasere jucătorii eleni.

Fanii României au scandat "Demisia, Demisia" în minutul 43.

Înainte de pauză, o petardă a fost aruncată în teren din tribune, aceasta căzând lângă fundaşul Sokratis Papastathopoulos, care a acuzat probleme la ochi.

La meci au asistat şi premierul Victor Ponta şi preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea. Ponta a sosit la Arena Naţională în acelaşi timp cu noul preşedinte al Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), Gino Iorgulescu.

La partidă au asistat 53.174 de spectatori.

Selecţionata României a disputat al doilea baraj de calificare la Cupa Mondială din istorie, după ce a ocupat locul al doilea în clasamentul grupei D a preliminariilor, după Olanda. În 2001, România cu Gheorghe Hagi selecţioner a ratat calificarea la Cupa Mondială din Japonia şi Coreea de Sud, după ce a pierdut barajul cu selecţionata Sloveniei, 1-2 în deplasare, şi 1-1 pe teren propriu.

România nu a mai fost prezentă la turneul final al Cupei Mondiale din 1998, când competiţia a avut loc în Franţa.

DESFĂŞURAREA LIVE-TEXT:

Mintul 90+4: FINAL DE MECI. România nu reuşeşte să întoarcă rezultatul din tur. România - Grecia, scor final 1-1.

Minutul 90+4:  Vyntra respinge în corner.

Minutul 90+4: Samaras trage de timp.

Minutul 90+1: Goian este între trei adversari, dar păstrează posesia mingii.

Minutul 90: Se anunţă patru minute de prelungire.

Minutul 90: Grozav încearcă o acţiune pe cont propriu, dar scapă mingea. Este aut de poartă.

Minutul 90: Grecul Tziolis este avertizat cu un cartonaş galben.

Minutul 89: Românii încearcă ultimele atacuri. Grozav faultează, iar grecii trag de timp.

Minutul 87: Grecii ies bine din încercuire. Maxim scapă mingea în aut de poartă.

Minutul 86: Ultima schimbare pentru echipa naţionalei. Iese Stancu, intră Grozav.

Minutul 86: Maxim e surprins în ofsaid.

Minutul 85: Aut pentru români, după o acţiune a lui Maxim.

Minutul 82: Grecii sunt din nou aproape de autogol. Portarul grecilor acuză un cot al lui Marica.

Minutul 79: Siovas acuză o accidentare. Ultima schimbare la greci: Iese Siovas, intră Manolas.

Minutul 78: Chiricheş primeşte în terenul advers, avansează cu mingea la picior, dar şutează cu stângul mult peste poartă.

Minutul 77: Centrarea lui Maxim a fost respinsă în corner de Samaras.

Minutul 76: Măţel driblează la marginea careului şi centrează. Penalty refuzat pentru România, la un henţ al lui Holebas.

Minutul 73: Grecii schimbă din nou. Karagounis iese, intră Samaris.

Minutul 72: Schimbare în echipa grecilor. Iese Torrosidis, intră Vyntra.

Minutul 71: Încă o şansă de atac ratată de români. Maxim lasă mingea printre picioare, dar Măţel alege varianta greşită.

Minutul 70: Tătăruşanu prinde o minge degajată de greci.

Minutul 69: Mitroglou e prins în ofsaid şi e penalizat pentru un fault asupra lui Măţel.

Minutul 66: Măţel driblează frumos, dar pierde mingea. Samaras este faultat de Maxim.

Minutul 65: Ratare mare din partea lui Latovlevici. Acesta atacă iar poarta grecilor, dar mingea trece pe deasupra porţii.

Minutul 65: Tănase obţine lovitură liberă ideală de pe 16 metri.

Minutul 63: Mitroglou e prins în ofsaid.

Minutul 62: Hoban trage lângă bară, dar respinge portarul grec.

Minutul 61: Maxim dă o pasă în aut.

Minutul 60: Latovlevici trage tare, dar pe lângă poartă.

Minutul 59: Asediu total la poarta grecilor. Naţionala domină cu adevărat echipa adversă pentru prima oară în timpul meciului.

Minutul 59: Corner pentru România.

Minutul 58: Holebas vede cartonasul galben.

Minutul 56: A doua schimbare pentru naţionala României. Iese Torje, intră Marius Niculae.

Minutul 55: ROMÂNIA - GRECIA, 1-1!! Naţionala egalează printr-un autogol marcat de grecul Torosidis.

Minutul 53: Centralul oferă fault pentru greci.

Minutul 52: Maxim pierde mingea in terenul advers, dar grecii ratează contraatacul.

Minutul 51: Torje scapă mingea în aut de poartă.

Minutul 50: Torje este faultat la marginea careului, dar arbitrul nu reacţionează.

Minutul 49: Stancu atacă, pasează către Torje, care il lanseaza pe Matel, dar centrarea este in spatele portii.

A început repriza secundă!

Minutul 45+3: PAUZĂ. Romania - Grecia 0-1. Să sperăm că tricolorii vor marca în a doua repriză.

Minutul 47: Suporterii din peluză au aruncat o petardă, care l-a dobârât pe Sokratis Papastathopoulos. Fanii s-au dezlănţuit şi strigă demisia.

Minutul 47: Marica şutează din unghi spre poarta grecilor, dar ratează.

Minutul 44: Măţel îl lansează pe Marica, dar Karnezis iese şi reţine.

Minutul 44: Mitroglou este prins în ofsaid.

Minutul 43: Samaras trimite cu capul, dar este în ofsaid.

Minutul 42: Chiricheş îl faultează pe Karagounis.

Minutul 40: Pasă lungă către Latovlevici. Românul preia pe piept şi este întâmpinat de Torosidis. Aut de poartă.

Minutul 40: Tătăruşanu prinde frumos un şut din partea grecilor, dat de Maniatis.

Minutul 38: Chiricheş pierde o minge la mijlocul terenului.

Minutul 36: Samaras recuperează din picioarele lui Tănase, dar ne repliem la timp.

Minutul 35: Grecii predomină posesia mingii, iar românii par să fie obosiţi.

Minutul 34: Măţel recuperează mingea şi este faultat de Samaras.

Minutul 31: Latovlevici şutează de la 25 de metri, dar şutul trece mult peste poartă.

Minutul 31: Aut de poartă pentru România.

Minutul 30: Atacăm prin Torje, Maxim şutează şi scoate cornerulCentrarea lui Maxim l-a depăşit pe Goian.

Minutul 29: România reia atacurile. Torje repune de la marginea terenului.

Minutul 28: Mitroglou e prins în ofsaid.

Minutul 27: Torje centrează, Karnezis reţine şi trimite în afara terenului. Marica îl loveşte cu cotul pe Sokratis.

Minutul 26: Prima schimbare în naţionala României. Latovlevici intră în locul lui Raţ.

Minutul 25: Şutul lui Tănase e respins de apărarea grecilor.

Minutul 23: GOL Grecia! Mitroglou deschide scorul după ce a fost scos din ofsaid de Măţel. România-Grecia, scor 0-1.

Minutul 22: Fault al lui Goian la 30 de metri. Grecii obţin lovitură liberă. Samaras a trimis puţin pe lângă poartă cu capul.

Minutul 19: Şutul lui Stancu a fost prins de portarul grecilor, Karnezis.

Minutul 18: Tătăruşanu boxeaza la mingea trimisa in careu de Karagounis.

Minutul 16: Ocazie enormă pentru greci! Chlolebas a şutat, dar Tătăruşanu a scos.

Minutul 16: Maxim acuză o accidentare după un duel cu un grec.

Minutul 14: Marica insistă la o minge, grecii joacă cu portarul şi Karnezis degajează.

Minutul 13: Centrarea lui Maxim nu a fost ajunsă de Goian.

Minutul 12: Lovitură liberă periculoasă pentru România, din partea stângă. Maxim trimite în gura porţii, Karnezis reţine.

Minutul 11: Centrarea lui Măţel a fost respinsă de greci.

Minutul 10: Samaras este faultat de Torje, Grecia are lovitură liberă.

Minutul 9: Centrarea lui Torje n-a fost ajunsă de Bogdan Stancu.

Minutul 8: Grecii revin la posesie, dar oaspeţii nu reuşesc să ţină de minge.

Minutul 7România conduce jocul, însă nu găseşte drumul spre poartă.

Minutul 6: Şut al lui Torje pe lângă poartă.

Minutul 5: Tricolorii presează şi au posesia.

Minutul 4: Torje centrează, Sokratis respinge.

Minutul 3Arbitrul fluieră un fault în atac la săritura lui Goian.

Minutul 2: Primul corner al României. Execută Maxim.

Minutul 1: S-a dat startul partidei! Out de poartă Grecia

UPDATE Primii suporteri au intrat pe Arena Naţională pentru meciul cu Grecia

Primii suporteri au intrat pe Arena Naţională, marţi, în jurul orei 18.30, pentru meciul România - Grecia, care începe la ora 21.00, în manşa retur a barajului de calificare la Cupa Mondială din Brazilia.

La meciul de pe Arena Naţională sunt aşteptaţi să asiste peste 50.000 de spectatori, dintre care aproximativ 1.700 de fani greci.

De asemenea, în jurul orei 19.00, componenţii celor două echipe au sosit la stadion.

Deşi FRF a dorit închiderea acoperişului mobil al Arenei Naţionale, acesta nu va fi tras, la cererea echipei oaspete.

România joacă în această seară, de la ora 21.00, pe Arena Naţională din Bucureşti, în compania Greciei, în manşa retur a barajului de calificare la Cupa Mondială din Brazilia. În tur, vineri, la Pireu, România a pierdut, scor 1-3. Pentru a fi sigură de calificarea la CM, România are nevoie de o victorie cu scorul de 2-0 sau la o diferenţă de trei goluri. În cazul în care România va câştiga cu scorul de 3-1, meciul va intra în prelungiri, iar dacă scorul se menţine şi după 30 de minute, se va trece la executarea loviturilor de departajare.

Echipele de start:

România: Tătăruşanu - Măţel, Goian, Chiricheş, Raţ - Hoban - Torje, Stancu, Tănase, Maxim - Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă

Grecia: Karnezis - Torosidis, Papastathopoulos, Siovas, Holebas - Maniatis, Karagounis, Tziolis - Salpingidis, Mitroglou, Samaras. Antrenor: Fernando Santos

ROMÂNIA va fi încurajată în tribune de circa 50.000 de suporteri, GRECIA urmând să fie susţinută la Bucureşti de aproximativ 1.700 de suporteri.

"Aşteptăm aproximativ 1.000 de suporteri din Grecia cărora li se vor adăuga circa 700 care fac parte din comunitatea elenă din România. Până la această oră au ajuns în România aproximativ 300 de suporteri, cu un avion şi două autocare prin vama Giurgiu. Suporterii greci sunt însoţiţi de jandarmi până în Piaţa Constituţiei şi apoi mai departe în Centrul Istoric. În jurul orei 17.00, suporterii greci se vor întoarce la autocarele din Piaţa Constituţiei şi vor face deplasarea împreună cu jandarmii la stadion", a spus Enache.

Atacantul echipei naţionale a României, Ciprian Marica, a postat, marţi dimineaţă, un clip emoţionant pe contul său de Facebook, în care fanii reprezentativei noastre cântă la unison imnul României. Clipul a fost însoţit de un mesaj al atacantului: "HAI ROMÂNIA! Împreună până la capăt!".

Reprezentativa de fotbal a României a fost învinsă, vineri seară, cu scorul de 3-1 (2-1), de selecţionata similară a Greciei, în meciul tur disputat pe stadionul Giorgios Karaiskakis din Pireu, contând pentru barajul de calificare la Cupa Mondială din Brazilia, din 2014. Pentru ROMÂNIA a marcat Stancu '19, iar pentru GRECIA au înscris Mitroglou '14, '66 şi Salpingidis '20. Meciul retur va avea loc, marţi, de la ora 21.00, pe Arena Naţională din Bucureşti. Pentru a fi sigură de calificarea la CM, România are nevoie de o victorie cu scorul de 2-0 sau la o diferenţă de trei goluri. În cazul în care România va câştiga cu scorul de 3-1, meciul va intra în prelungiri, iar dacă scorul se menţine şi după 30 de minute, se va trece la executarea loviturilor de departajare.