România, înfrângere pe teren propriu după 4 ani, în preliminariile CE din 2010

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă sâmbătă, la Buzău, de reprezentativa similară a Ucrainei, scor 35-36 (17-15), în meci contând pentru grupa I de calificare la turneul final al Campionatului European din 2010.

28 afișări
Imaginea articolului România, înfrângere pe teren propriu după 4 ani, în preliminariile CE din 2010

Radu Voina, antrenorul naționalei de handbal feminin a României (Imagine: Viorel Dudau/Mediafax Foto)

După un debut mai puţin fericit, 1-3 (min 5), tricolorele au mărit ritmul şi viteza de joc, egalând mai întâi prin Carmen Amariei (3-3, min. 7), iar apoi trecând la cârma jocului. Atmosfera creată de fanii din Buzău le-a motivat şi mai mult pe jucătoarele antrenate de Radu Voina (9-6, min. 15), dar Ucraina nu a cedat prea uşor (10-11, min. 19), obligând echipa României să intre la time-out. Până la pauză, meciul a fost echilibrat, dar tricolorele au reuşit totuşi să iasă la vestiare în avantaj, 17-15.

La reluare, România a continuat să domine, dar fără a reuşi o desprindere decisivă pe tabelă (21-20, min. 37). Ucraina şi-a respectat blazonul, hărţuind tot timpul echipa tricoloră (24-25, min. 43), iar gluma s-a "îngroşat", când scorul a devenit 27-29, cu 12 minute înainte de final. Pidpalova, jucătoarea Oltchimului, a ţinut Ucraina în avantaj, 29-31 (min. 52), dar România a ripostat prin Vărzaru, 31-31, un minut mai târziu.

Ultimele minute au fost dramatice (31-33, min. 56), cu o echipă a României care a părut să evolueze într-un meci amical. Dincă a redus diferenţa pe contraatac, 33-34 (min. 59), iar când Ucraina a marcat de la 7 metri, prin Pidpalova, a fost clar că soarta partidei nu mai putea fi întoarsă. România a fost învinsă pe teren propriu, după 4 ani, ultima dată cedând tot în campania Europenelor, în 2006, în faţa Serbiei şi Muntenegru, cu Gheorghe Tadici pe banca tehnică.

Marcatoarele tricolore au fost Neagu 10 goluri, Vărzaru 6, Dincă 4, Amariei 4, Manea 3, Lecuşanu 3, Stanca 2, Brădeanu 2, Chintoan 1, în timp ce pentru Ucraina s-au remarcat Pidpalova 10 reuşite, Manacharova 7 şi Borshenko 6.

În urmă cu trei zile, la Zaporoje, România a remizat cu Ucraina, scor 27-27 (14-18).

După patru meciuri jucate în grupa I, România a rămas cu 5 puncte, faţă de Ucraina, care a devenit lider, cu 7. Rezultatele de până acum ale tricolorelor: 37-23 cu Portugalia, 39-18 cu Elveţia, 27-27 cu Ucraina şi 35-36, tot cu Ucraina.

România va juca următoarele partide în 26 mai, cu Portugalia (deplasare) şi în 29 mai, cu Elveţia, pe teren propriu.

La turneul final al CE din decembrie 2010, care va fi găzduit de Norvegia şi Danemarca, se vor califica primele două clasate din fiecare din cele şapte grupe preliminare.