România a încheiat la egalitate, scor 0-0, cu Spania, într-un meci amical care s-a disputat pe Cluj Arena. Partida a făcut parte din seria de jocuri de pregătire ale ambelor naţionale pentru EURO 2016, care va începe în luna iunie.

7794 afișări
Imaginea articolului România remizează cu Spania, scor 0-0, într-un meci amical disputat pe Cluj Arena

ROMÂNIA - SPANIA (Imagine: Sebastian Tataru/Mediafax Foto)

România: Tătăruşanu - Săpunaru, Chiricheş, Dr. Grigore, St. Filip - Pintilii (Ropotan 90+1'), Hoban - Ad. Popa (Torje 61'), N. Stanciu (Sânmărtean 87'), Stancu (A. Ivan 67') - Andone (Rusescu 74')

Spania: Casillas - Mario Gaspar, Bartra, Pique (Nacho 52'),   Alba - Koke, Sergi Roberto (Fabregas 60') - Pedro (Mata 67'), Silva (Morata 79'), Nolito (Isco 46') - Paco Alcacer (Aduriz 60')

Cartonaşe galbene: Popa 45', Alba 70', Isco 73'

TITLURILE ZILEI

Arbitru: Ruddy Buquet.

Stadion: Cluj Arena, Cluj.

În primul meci de pregătire jucat la Giurgiu pe stadionul Marin Anastasovic, pe 23 martie, România a învins, scor 1-0, naţionala Lituaniei

DESFĂŞURAREA PARTIDEI

Fluier final! România obţine o remiză onorabilă cu Spania, 0-0

Minutul 85 - Spania ar fi trebuit să beneficieze de un penalty, dar scăpăm cu faţa curată

Minutul 65 - Isco pătrunde periculos în careul nostru, dar este deposedat la timp

Minutul 60 - Ocazie mare pentru România! O acţiune foarte bună a lui Stanciu, care îi pasează lui Andone, dar şutul celui din urmă trece pe lângă poartă

Minutul 47 - Ocazie mare pentru Pique! O centrare îl găseşte singur pe fundaşul Barcelonei, dar şutul acestuia arată de ce spaniolul evoluează în defensivă

Se reia partida.

Pauză

Minutul 35 - România, aproape de gol! Un voleu spectaculos al lui Nicuşor Stanciu este respins cu greutate de Casillas

Minutul 31 - Acţiune foarte frumoasă a României, Nicuşor Stanciu şutează din voleu, Casillas respinge

Minutul 30 - Ocazie pentru Spania, şutul lui Nolito este respins în corner

Minutul 20 - Fază periculoasă a României! Angajare pentru Andone, acesta şutează, dar, din păcate pentru noi, în blocaj

Minutul 12 - Acţiune superbă a spaniolilor, Pedro finalizează, dar şutul său nu este prea reuşit şi Tătaruşanu reuşeşte să respingă

Minutul 12 - Pique reia cu capul din careul nostru, Tătăruşanu respinge

Minutul 8 - Prima ocazie a României! Adi Popa şutează din apropierea careului Spaniei, mingea trece pe lângă poartă

Minutul 6 - Primul şut al nostru, prin Nicuşor Stanciu, trece paralel cu poarta. A fost prima dată când ne-am apropiat de poarta ibericilor

Spania începe, aşa cum era de aşteptat, în atac.