Reprezentativa de fotbal a României a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-0 (2-0), selecţionata Insulelor Feroe, în ultima etapă a grupelor preliminare ale Campionatului European din 2016, şi s-a calificat la turneul final care va avea loc în Franţa.

17512 afișări
Imaginea articolului România S-A CALIFICAT la Campionatul European, după 3-0 cu Insulele Feroe, în ultima etapă a preliminariilor Euro-2016 - FOTO

România S-A CALIFICAT la Campionatul European, după 3-0 cu Insulele Feroe, în ultima etapă a preliminariilor Euro-2016 (Imagine: Alexandru Hojda/Mediafax Foto)

La partida din grupa F de calificare, golurile au fost marcate de Constantin Budescu, în minutele 4 şi 45+1, şi de Alexandru Maxim '82. Golurile înscrise la Torshavn sunt primele reuşite ale lui Budescu pentru prima reprezentativă.

0-1: Budescu a deschis scorul cu un şut de la marginea careului, după o centrare de la Raţ la o lovitură liberă executată de Torje.

0-2: Acelaşi Budescu a înscris cu un şut sub bara transversală, după o pasă de la Adrian Popa.

0-3: Maxim a marcat din aproximativ zece metri, după o pasă de la Stancu.

Insulele Feroe: Nielsen - Naes, Faero, Nattestad (Baldvinsson '84), Sorensen - Holst (Olsen '69), Hansson, Vatnhamar (Frederiksberg '69), Hendriksson, Bartalsstovu - Edmundsson. Selecţioner: Lars Olsen.

România: Tătăruşanu - Măţel, Chiricheş, Grigore, Raţ - Hoban, Pintilii - Ad. Popa, Budescu (Prepeliţă '88), Torje (Maxim '78) - Stancu (Alibec '90). Selecţioner: Anghel Iordănescu.

Cartonaşe galbene: Nattestad '7, Hansson '71, Faero '79 / Torje '18.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Slovacia, condusă la centru de Ivan Kruzliak. Kruzliak a fost ajutat de asistenţii Martin Balko şi Tomas Somolani, de al patrulea oficial Tomas Mokos şi de arbitrii adiţionali Peter Kralovic şi Mario Vlk.

România a mai fost prezentă la patru ediţii ale turneului final al Campionatului European, Euro-1984, Euro-1996, Euro-2000 şi Euro-2008. În 2000, la ediţia din Belgia şi Olanda, echipa antrenată atunci de Emeric Ienei s-a calificat în sferturile de finală, acesta fiind cel mai bun rezultat al naţionalei române.

În preliminariile pentru Campionatul European din 2012, România a înregistrat în Grupa D trei victorii (3-1 cu Luxemburg, acasă, 3-0 cu Bosnia-Herţegovina, acasă, şi 2-0 cu Luxemburg, în deplasare), cinci remize (1-1 cu Albania, acasă, 0-0 cu Belarus, în deplasare, 0-0 cu Franţa, pe teren propriu, 2-2 cu Belarus, acasă, şi 1-1 cu Albania, în deplasare) şi două înfrângeri (0-2 cu Franţa, în deplasare, şi 1-2 cu Bosnia-Herţegovina, în deplasare). "Tricolorii" au ratat atunci calificarea la turneul final după ce au încheiat grupa pe locul 3, cu 14 puncte, după Franţa (23 de puncte) şi Bosnia-Herţegovina (19 puncte) şi înaintea echipelor din Belarus (13 puncte), Albania (9 puncte) şi Luxemburg (4 puncte).

În preliminariile pentru Euro-2016, echipa României, antrenată la primele trei meciuri de Victor Piţurcă şi preluată apoi de Anghel Iordănescu, a obţinut cinci victorii (1-0 cu Grecia în deplasare, 2-0 cu Finlanda în deplasare, 2-0 cu Irlanda de Nord acasă, 1-0 cu Insulele Feroe acasă şi cu aceeaşi echipă 3-0 în deplasare) şi cinci remize (1-1 cu Ungaria pe teren propriu şi 0-0 cu aceeaşi echipă în deplasare, 0-0 cu Irlanda de Nord în deplasare, 0-0 cu Grecia pe teren propriu, 1-1 cu Finlanda pe teren propriu). România a obţinut calificarea la Campionatul European încheind grupa F pe locul doi, cu 20 de puncte. Pe primul loc în grupă a terminat Irlanda de Nord, cu 21 de puncte.

Irlanda de Nord şi România s-au calificat direct la Campionatul European din 2016

Echipele naţionale ale Irlandei de Nord şi României s-au calificat la Campionatul European din 2016, iar reprezentativa Ungariei a terminat pe locul trei în grupa F şi aşteaptă să vadă dacă va merge direct la turneul final din Franţa sau va juca în baraj.

Selecţionata României a încheiat această campanie de calificare fără înfrângere şi fără gol primit în deplasare.

6. Grecia 10 1 3 6 7-14 6.

Turneul final al Campionatului European, la care vor participa în premieră 24 de echipe, se va desfăşura în Franţa, în perioada 10 iunie - 10 iulie 2016. Din 1996 şi până în 2012, turneul final a reunit 16 reprezentative.

Alături de ţara gazdă, Franţa, la Campionatul European din 2016 vor participa echipele clasate pe primele două poziţii în grupele preliminarii, cea mai bună reprezentativă de pe locul trei şi câştigătoarele play-off-ului la care vor participa celelalte opt naţiuni de pe poziţia a treia în grupele de calificare.

LIVE TEXT:

Minutul 90: FINAL

Minutul 83: România ridică scorul la 3-0, printr-un gol reuşit de Alexandru Maxim.

Minutul 77: Lovitura de la colţ pentru România. Execută Gabriel Torje, fără finalizare.

Minutul 61: Ocazie pentru Insulele Feroe, prin Kaj Leo Bartalsstov.

Minutul 55: Gabriel Torje şutează spre poartă, dar fără succes.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45: PAUZĂ

Minutul 45: Budescu marchează din nou, cu un şut de la aproximativ 20 de metri. România conduce cu 2-0.

Minutul 35: Nattestad ratează o şansă bună de egalare.

Minutul 30: Adi Popa driblează mai mulţi adversari în careul advers, însă şutul său trece mult pe lângă poartă.

Minutul 17: Tătăruşanu are o intervenţie salvatoare la un şut al lui

Minutul 15: Jucătorii din Insulele Feroe au beneficiat de două cornere, însă fără a pune în pericol poarta României.

Minutul 12: Echipa adversă reuşeşte să iasă pentru prima dată din careul propriu.

Minutul 4: România deschide scorul în minutul 4, prin Budescu.

Minutul 1: A început partida.

Echipele de start la meciul Insulele Feroe - România:

România: Tătăruşanu - Măţel, Chiricheş, Grigore, Raţ - Hoban, Pintilii - Ad. Popa, Budescu, Torje - Stancu. Selecţioner: Anghel Iordănescu.

Insulele Feroe: Nielsen - Naes, Faero, Nattestad, Sorensen - Holst, Hansson, Vatnhamar, Hendriksson, Bartalsstovu - Edmundsson. Selecţioner: Lars Olsen.