Rugby: Spania - România, scor 18-21, în Cupa Europeană a Naţiunilor

Naţionala de rugby a României a câştigat, sâmbătă, scor 21-18, în deplasare, cu Spania, în al doilea meci din Cupa Europeană a Naţiunilor.

421 afișări
Imaginea articolului Rugby: Spania - România, scor 18-21, în Cupa Europeană a Naţiunilor

Rugby: Spania - România, scor 18-21, în Cupa Europeană a Naţiunilor (Imagine: Adrian Piclisan/Mediafax Foto)

România a fost condusă, cu scorul 13-5, la pauză, de iberici, dar a adunat 16 puncte în repriza secundă şi s-au impus în partida de la Madrid.

Macovei a reuşit primul eseu pentru România, în minutul 27, când spaniolii conduceau cu 6-0. Cursa de urmărire a început în minutul 44, cu eseul lui Popârlan. Vlaicu s-a remarcat din minutul 46. Cu patru transformări, Vlaicu a adus victoria României în meciul din Spania.

Echipa României: 1.Constantin Pristavita (Ştiinţa Baia Mare), 2. Otar Turashvili (Colomiers), 3. Paul Rusu (Ştiinţa Baia Mare), 4.Johan Van Heerden (Ştiinţa Baia Mare), 5.Valentin Popârlan (Timişoara Saracens), 6.Vlad Nistor (Castres), 7. Mihai Macovei (C)(Colomiers), 8. Stelian Burcea (Timişoara Saracens), 9. Tudorel Bratu (Dinamo), 10.Florin Vlaicu (Calvisano), 11.Stephen Shennan (Timişoara Saracens), 12.Florin Ioniţă (CSA Steaua Bucureşti), 13.Paula Kinikinilau (Timişoara Saracens), 14.Adrian Apostol (Ştiinţa Baia Mare), 15.Cătălin Fercu (Saracens).

TITLURILE ZILEI

Rezerve: 16. Andrei Radoi (Timişoara Saracens), 17.Mihai Dico (Ştiinţa Baia Mare), 18.Silviu Vasiliu (CSA Steaua Bucureşti), 19. Marius Antonescu (Tarbes), 20. Andrei Gorcioaia (Valence d’Agen), 21.Valentin Calafeteanu (Timişoara Saracens), 22.Ovidiu Melniciuc ("U" Cluj), 23. Sabin Strătilă (Steaua).

România a învins Portugalia, scor 39-14, într-o partidă desfăşurată „Cluj Arena”, în primul meci din 2016 din Cupa Europeană a Naţiunilor. În următoarea confruntare, România o va întâlni pe Rusia pe 27 februarie, la Iaşi.